Дигиталният долар се превръща в реалност след изпълнителната заповед на Байдън. В скорошен подкаст Натаниел Уитмор се опитва да обясни въздействието на развитието на актива.
Миналата сряда администрацията на Байдън пусна дългоочакваната си изпълнителна заповед относно криптовалутите. Освен че дава обща картина на позицията на администрацията по отношение на криптовалутите, в заповедта Байдън също така разкри, че администрацията ще ускори усилията си за изследване и развитие за създаването на CBDC.
Какви биха били последствията? Натаниел Уитмор, в своя подкаст „The Breakdown With, NLW“ отбеляза, че пускането на дигитален долар ще повлияе на данъчното облагане, разпределението на стимулни пакети, финансовия надзор, фискалната политика, паричната политика и геополитическата борба за власт.
Уитмор разкри, че стойността на един дигитален долар няма да съответства на нищо друго и ще бъде напълно контролиран от Фед, точно като фиат. Той го оприличи със сметка на Фед и каза, че като такъв ще бъде по-лесно да се „плащат или извличат данъци“, както и да се разпределят „чекове за стимулиране“. Уитмор разкри, че „стимулните пакети са част от причината, поради която дигиталния долар нашумя миналата година“.
Въпреки това, по-голямата част от дебата около дигиталния долар, както отбелязва Уитмор, вероятно ще се върти около още по-прецизния надзор и прозрение, което той дава на Фед върху потока на пари. Въпреки че правителството вероятно ще твърди, че това ще помогне за ограничаване на финансовите престъпления, те също ще бъдат изправени пред изкушението да наблюдават транзакциите на обикновените граждани. Това прави идеята за CBDC тревожна за защитниците на поверителността.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: 99% от всички транзакции с Биткойн са за над $100,000
Дигиталният долар има много потенциални ползи, от по-лесни и по-евтини транзакции до по-добри приложения на фискалната и паричната политика, които решават проблемите на неравенството, като същевременно представляват потенциален риск за поверителността. Федералният резерв обаче, говорейки относно опасенията за неприкосновеността на личния живот, заяви, че дигиталния долар би „постигнал подходящ баланс между защитата на правата на поверителност на потребителите и предоставянето на необходимата прозрачност за възпиране на престъпната дейност“.
През юли миналата година председателят на Фед Джером Пауъл каза, че пускането на дигитален долар ще намали нуждата от криптовалути. Той каза: „няма да имате нужда от криптовалути, ако имате дигитална американска валута.
Въпреки това, Уитмор не вярва, че това е така, заявявайки, че ако Фед наистина види Биткойн или други криптовалути като конкуренция, той ще забрани крипто заедно със стартирането на CBDC. Уитмор вярва, че дигитален долар би бил добър за крипто, особено за Биткойн.
Уитмор отбелязва, че целта на криптовалутата не е само транзакционна, като казва, че повишеният контрол на Фед за разлика от неизменния характер на Биткойн и други активи допълнително насърчава Биткойн за тези, които го използват, за да избегнат произволния характер на предлагането на фиат. Въпреки това той вярва, че дигиталния долар ще осигури по-ефективна портал за влизане и излизане от крипто пространството от това, което е налично в момента.
Акциите на Coinbase поскъпнаха с над 20% на 11 ноември, преминавайки границата от $300 за първи път от 2021 г. насам.
Като значителна промяна в глобалните финанси, алиансът БРИКС предложи нова международна платформа за крипто инвестиции, чиято цел е да разшири употребата на дигиталните активи в страните членки.
Неотдавна крипто потребител допусна скъпоструваща грешка, губейки $25 милиона.
Alameda Research, търговското звено, свързано с вече фалиралата крипто борса FTX, предприе съдебни действия срещу основателя на Waves Александър Иванов и свързаните с него компании, с цел да си възстанови $90 милиона.