Diem Association, групата компании зад проблемната криптовалута Diem на Facebook (бившата Libra), се опита да се дистанцира от критиките, насочени към гиганта на социалните медии относно стартирането на пилотния крипто портфейл - Novi.
Американските законодатели поставиха под съмнение дали е правилно да се позволи на Facebook, а оттам и на Diem, да управляват криптовалута, предвид опасенията за поверителността, повдигнати през последните месеци. Асоциацията на Diem заяви в отговор, че „неправилно се тълкуват отношенията между Diem и Facebook“, като асоциацията изяснява, че Facebook е само една от редица компании, участващи в проекта за криптовалута Diem и че пилотът на Novi „няма връзка с Diem„.
Facebook обяви пускането на своя крипто портфейл Novi съвместно с Coinbase Custody и Paxos във вторник и не отне много време на критиците да поставят под съмнение този ход. Все пак е притеснително предвид репутацията на Facebook, чиято репутация е разтърсена след скандали с злоупотребите с лични данни.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн задмина Facebook по пазарна капитализация
Diem Association, която се ребрандира от Libra Association миналия декември, отвърна на удара, пояснявайки, че е отделна както от Facebook, така и от проекта Novi:
Diem не е Facebook. Ние сме независима организация, а Novi на Facebook е само един от повече от две дузини членове на Diem Association. Пилотът на Novi с Paxos не е свързан с Diem.
В изявлението се обсъжда и твърдението, че „не е имало задоволително обяснение как Diem ще предотврати незаконни финансови потоци и друга престъпна дейност„:
Напротив, Мрежата за борба с финансовите престъпления към Министерството на финансите предостави положителна обратна връзка относно рамката с регулаторни изисквания за финансови престъпления и ние вярваме, че имаме най-стабилния контрол в индустрията.
Сред членовете на Diem ще откриете организации като Facebook, Lyft, Spotify, Uber, Coinbase и Anchorage. Редица първоначални поддръжници на Libra отпаднаха през 2019 г., след като регулаторните органи и правителствата по целия свят реагираха негативно на идеята за частна валута.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.