До 2030 г. търсенето на алтернативни валути ще се увеличи, като цифровите валути евентуално ще заменят фиатните пари, сочат последните проучвания на ‘Deutsche Bank’.
В доклада “Представете си 2030” стратегът на Deutsche Bank, Джим Рийд, говори за предизвикателствата, с които се сблъсква съществуващата фиатна система през последните години, по-специално с появата на криптовалутите.
За да получат по-широко възприемане, цифровите активи трябва да преодолеят три основни препятствия. Те включват възприеманата легитимност в очите на правителствата и регулаторните органи, което води до ценова стабилност и позволява глобално достигане на платежния пазар.
Според Рийд, създаването на съюзи с ключови заинтересовани страни, като мобилни приложения и доставчици на карти, ще даде възможност за това развитие.
В същото време Рийд посочи, че с по-широкото приемане ще възникнат нови предизвикателства. Според Рийд, сред основните заплахи за финансова система, базирана на цифрови активи, са зависимостта от електричество, кибератаките и цифрова война.
“Когато това се случи, линията между криптовалутите, финансовите институции и публичния и частния сектор може да се размиват.”
Междувременно, световните правителства активно обсъждат необходимостта от разработване на национални цифрови валути. По-рано днес, управителят на Банката на Япония – Харухико Курода – заяви, че в страната няма публично търсене на цифрови валути на централната им банка (CBDC).
Курода отбеляза нарастващото търсене на парични плащания и добави, че банката провежда технически и правни изследвания по въпроса.
Британските Вирджински острови взеха по-активен подход към CBDC, като обявиха, че страната разработва дигитална валута, наречена BVI ~ LIFE, в сътрудничество с блокчейн стартъпа ‘LifeLabs’.
Валутата е част от по-широка инициатива за разрастване на местния финтех сектор. Тя ще бъде обвързана към щатския долар.
Централната банка на Франция планира да пилотира CBDC за финансовите институции през 2020 г.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.