В постоянно разрастващото се крипто и блокчейн пространство децентрализираните мрежи за физическа инфраструктура (DePINs) бързо променят начина, по който физическата и дигиталната инфраструктура си взаимодействат чрез Web3 технологиите.
През изминалата година глобални компании от висш ешелон започнаха да използват DePIN, за да подобрят достъпа до услуги, моделите на собственост и сигурността на мрежата.
Тези мрежи използват собствени токени или криптовалути, за да насърчават участието и да поддържат различни инфраструктурни системи, включително телекомуникационни.
Анализаторите прогнозират, че една водеща DePIN компания може да стане толкова значима, колкото Amazon Web Services в следващата пазарна фаза.
На 9 септември Lufthansa и Deutsche Telekom обявиха участието си в мрежата Peaq, стартирайки блокчейн възли. Тези възли, чиято обща стойност е над $170 милиарда, ще играят ключова роля в предстоящото стартиране на мрежата, предвидено за края на септември.
Участието на големи корпорации в управлението на тези възли е от решаващо значение за поддържане на децентрализирания характер на блокчейн и за подпомагане на растежа му. Това участие се разглежда като важна стъпка към интегрирането на DePIN в основните корпоративни приложения.
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.