DeFi секторът бе изправен пред турбулентно бурно начало на 2025 г., като общата заключена стойност (TVL) спадна до $156 милиарда до края на първото тримесечие.
Комбинация от икономическа нестабилност и последиците от голям хак на крипто борсата значително повлия на сектора, според данни от DappRadar.
Спадът в TVL възлиза на 27% спрямо предходното тримесечие, дължащ се основно на продължаващите ефекти от удара срещу Bybit и по-широките икономически опасения. Етериум, най-големият блокчейн от TVL, отчете рязък спад от 37% до $96 милиарда, докато Sui записа най-съществения упадък сред 10-те най-големи блокчейна, сривайки се с 44% до $2 милиарда.
Solana, Tron и Arbitrum също регистрираха спад на TVL с повече от 30%. За разлика от това, Berachain, който наскоро влезе в топ 10, спечели $5.17 милиарда в TVL само за два месеца, противопоставяйки се на низходящата тенденция.
Въпреки предизвикателствата на DeFi, блокчейн проектите, фокусирани върху AI и социални приложения, станаха свидетели на скок в ангажираността на потребителите. Ежедневно активните портфейли, взаимодействащи с AI протоколи, са нараснали с 29%, докато социалните приложения са отбелязали ръст от 10%. От DappRadar посочиха, че протоколите за AI агенти стават все по-популярни, отбелязвайки преминаване от обикновени концепции към реален прием от потребителите.
От друга страна, NFT секторът се бореше, като обемите на търговия спаднаха с 25% до $1.5 милиарда. Пазарът на OKX пое лидерството в продажбите, следван от OpenSea и Blur. Pudgy Penguins се очертаха като най-популярната колекция, докато CryptoPunks запазиха репутацията си въпреки променливите цени, генерирайки над $63 милиона от по-малко от 500 транзакции.
Крипто пазарът, който все още търпи последиците от икономически фактори и хакове, продължава да представлява сложна и развиваща се среда.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.
През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.
Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.