Развиващият се децентрализиран финансов сектор (DeFi) на Етериум има потенциала да се превърне в “наистина отворена, прозрачна и неизменна” инфраструктура, която може да доведе до “промяна на парадигмата във финансовата индустрия”, според документ, публикуван от Федералния резерв на Св. Луис по-рано тази седмица.
DeFi е общото име за сложно преплетена мрежа от децентрализирани приложения (DApps) и платформи, базирани на интелигентните договори на Етериум. Основната идея, която стои зад екосистемата, е да се създаде финансова система, при която самите потребители могат да отпускат заеми и банкови средства, без да са необходими посредници като банките.
Според статията, озаглавена “Децентрализирани финанси: за финансови пазари, базирани на блокчейн и интелигентни договори” и написана от професора от Университета в Базел Фабиан Шер, DeFi “отприщи вълна от иновации” през последните няколко години.
Шер написа:
DeFi предлага вълнуващи възможности и има потенциал да създаде наистина отворена, прозрачна и неизменна финансова инфраструктура. Тъй като DeFi се състои от множество високо оперативно съвместими протоколи и приложения, всеки може да провери всички транзакции и данните са лесно достъпни за анализ на потребителите и изследователите.
В същото време той посочи, че такава зависимост от независими потребители е и ахилесовата пета на DeFi, тъй като сигурността на много dapps не е на ниво. Хаковете и загубите на средства са често срещани в сферата, защото е буквално отворена за всеки – включително висококвалифицирани хакери.
Само преди месец, например, проектът DeFi “ForceDAO” беше хакнат само за часове след старта си, като позволи на нападателите да откраднат токени му на стойност близо 400,000 долара. Съвсем наскоро базираният на Binance Smart Chain проект DeFi Uranium Finance загуби $50 милиона поради експлойт.
И все пак, ако DeFi може да преодолее проблемите си със сигурността и рисковете, секторът има голям потенциал да преоткрие финансовата индустрия, аргументира се Шер.
“Ако тези проблеми могат да бъдат решени, DeFi може да доведе до промяна на парадигмата във финансовата индустрия и потенциално да допринесе за по-стабилна, отворена и прозрачна финансова инфраструктура”, пише той в заключение.
“Атомни суапове, автономни пулове на ликвидност, децентрализирани стабилни монети и флаш заемите са само няколко от многото примери, които показват големия потенциал на тази екосистема.”
На 10 октомври Комисията за финансови услуги (FSC) на Южна Корея обяви създаването на Комитет за виртуални активи, чиято цел е да разгледа възможностите за одобрението на борсово търгувани фондове за криптовалути (ETF).
Криптовалутите продължават да набират популярност, особено сред по-младите инвеститори.
В резултат на скорошен пробив в системите на Fidelity Investments са били компрометирани личните данни на над 77,000 клиенти, стана ясно от подадена на 9 октомври жалба до главния прокурор на щата Мейн.
OKX, една от най-големите крипто борси в световен мащаб, навлиза ударно в региона на Близкия изток и Северна Африка (MENA).