Децентрализираното финансиране, базирано на Биткойн (BTCFi), преживя трансформационна година през 2024 г., подхранвана от априлското халвинг събитие, рязкото покачване на цените на Биткойн и голямото развитие на инфраструктурата.
Общата заключена стойност (TVL) на сектора скочи от $307 милиона през януари до над $6.5 милиарда към края на годината, отбелязвайки забележително увеличение от 2,000%, според последните данни.
Основен двигател на този ръст беше Babylon, платформа за стейкинг на Биткойн, която въведе иновативна функционалност за Bitcoin DeFi. След стартирането на основната мрежа през август, TVL на Babylon нарасна драстично, достигайки $5.2 милиарда до декември. Този рязък скок в приемането подчерта ролята на платформата като крайъгълен камък на иновациите в BTCFi.
Въвеждането на протокола Runes, позволяващ заменяеми токени в Биткойн, допълнително разшири възможностите на DeFi мрежата. Междувременно одобрението на американските спот ETF-и за Биткойн добави институционален импулс, като изтласка цената на Биткойн до рекордно високо ниво от над $100,000 през декември, непосредствено след победата на Доналд Тръмп на президентските избори.
Институционални гиганти като BlackRock и Fidelity изиграха значителна роля, управлявайки по-голямата част от активите на Биткойн ETF и подхранвайки доверието в сектора.
С бързото развитие на BTCFi, 2024 г. затвърди ролята на Биткойн не само като средство за съхранение на стойност, но и като основа за децентрализирано финансиране. Тези постижения позиционираха базираните на Биткойн DeFi за продължителен растеж и по-широко приемане през следващите години.
Към 18 юли 2025 г. крипто пазарът продължава да демонстрира рязка волатилност, воден от меме токените, иновациите от първи слой и ключовите активи с голяма капитализация.
Според данните, споделени от Wu Blockchain, днес са изтекли над $5.8 милиарда в крипто опции, като водеща роля има Етериум.
В нов доклад на Международния валутен фонд (МВФ) се посочва, че неотдавнашното акумулиране на Биткойн в Ел Салвадор може да не е резултат от текущи покупки, а по-скоро от пренареждане на активите в контролираните от правителството портфейли.
Пазарът на криптовалути преживява забележителна промяна в капиталовите потоци, тъй като пазарната доминация на Биткойн се е понижила до 61.6%, отбелязвайки спад от 2.36%.