Последните данни за ценовия индекс на личните потребителски разходи (PCE) в САЩ бяха публикувани, като отговориха на очакванията и привлякоха вниманието поради потенциалното си въздействие върху Биткойн и по-широкия пазар на криптовалути.
Бюрото за икономически анализи на САЩ разкри данните за PCE през октомври, които показаха, че инфлацията се е повишила с 2.3% на годишна база (г/г), в съответствие с прогнозите. Освен това инфлацията нарасна с 0.2% спрямо предходния месец, което съответства на данните за септември.
Базовият показател PCE, който изключва променливите цени на храните и енергията, показа увеличение от 2.8% на годишна база, което съвпада с прогнозите и леко се повишава спрямо отчетените през септември 2.7%. На месечна база базовия PCE се повиши с 0.3%, отново в съответствие с очакванията и подобно на резултатите от предходния месец.
Както отбелязаха някои анализатори, тези данни за инфлацията са изключително важен макроикономически показател тази седмица, особено поради влиянието им върху пазара на криптовалути. Беше публикуван и протоколът от последното заседание на Федералния резерв на САЩ, в който се посочва, че евентуално по-нататъшно намаляване на лихвените проценти ще зависи от това дали инфлацията ще се доближи до целевото равнище от 2%.
Като се има предвид, че PCE е предпочитаният измерител на инфлацията от Федералния резерв, тези данни ще играят ключова роля при формирането на решенията им за бъдещи намаления на лихвените проценти. При следващото заседание на Федералния комитет по операциите на открития пазар (FOMC), насрочено за 17-18 декември, пазарът очаква 66.5% вероятност за понижение на лихвения процент с 25 базисни пункта според данни на CME FedWatch.
Върховният съд на САЩ отказа да се намеси в съдебно дело срещу Nvidia, като по този начин позволи на акционерите да продължат делото си относно приходите на компанията, свързани с крипто.
На 10 декември Шактиканта Дас завърши мандата си като управител на Резервната банка на Индия (RBI) и се възползва от възможността да изтъкне трайната си визия за индийската икономика, подчертавайки по-специално ролята на дигиталните иновации.
Делото за несъстоятелност на FTX продължава да се развива със значителни промени, тъй като последните документи разкриват възстановяването на милиони от политически дарения, направени от борсата.
Бившият председател на Фед в Кливланд Лорета Местер предполага, че Федералният резерв може да се наложи да преосмисли стратегията си за лихвените проценти в резултат на последните тенденции при инфлацията.