Федералната данъчна служба на Русия (FTS) се присъедини към дебата около крипто регулацията в Русия.
Службата предложи да се позволи на руските компании да използват цифрови валути като метод за плащане при международни транзакции.
В сряда местният вестник “Известия” съобщи, че FTS е оставила официалната си обратна връзка по проекта на законопроекта за криптовалута, изготвен от Министерството на финансите. В своите забележки фискалната агенция предложи да позволи на руските компании да използват криптовалута за определени операции:
“Да позволи на юридическите лица да плащат за стоки и услуги съгласно външнотърговски договори и да получават приходи от чуждестранни субекти в цифрова валута.”
Инициативата би могла фундаментално да промени духа на предложената рамка, която преди това изключваше всяка друга роля на цифровите валути освен тази на инвестиционните активи. Както “Известия” отбелязва, настоящият проект съдържа клауза, според която забраната за използване на криптовалута като метод на плащане е в сила “във всички случаи, когато този закон не посочва друго”.
FTS предложи да се действа, за да диверсифицират опциите за плащане, достъпни за руски компании, занимаващи се с международна търговия на фона на тежките финансови санкции, наложени на страната. Предполагаемо FTS уточни, че от компаниите ще се изисква да купуват и продават цифрови валути чрез регулирани крипто портфейли и платформи за обмен.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Банков гигант иска да предлага крипто услуги
В отговор на бележката за обратна връзка на FTS Министерството на финансите отбеляза “частична подкрепа”, като уточни, че въпросът изисква допълнително разглеждане и обсъждане.
На 8-ми април руското министерство на финансите финализира проектозакона, озаглавен “За цифровата валута” и го изпрати на правителството за одобрение. Седмица по-късно президентът на Руската търговско-промишлена камара призова за сътрудничество с африканските страни, за да се даде възможност за трансгранични сетълменти в крипто и цифрови валути на централните банки (CBDC).
В края на мандата си председателят на Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) Гари Генслър подаде жалба срещу решението по делото с Ripple, като твърди, че в по-ранното решение на съдия Анализа Торес е било неправилно тълкувано правото на ценните книжа.
Хестър Пиърс и Марк Уйеда, републикански членове на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC), според съобщенията оценяват текущите действия по правоприлагане срещу крипто компании.
CNN съобщава, че до 2025 г. транзакциите с криптовалути ще попаднат в обхвата на изискванията за отчитане от трети страни.
Южна Корея напредва с плановете си за усъвършенстване на нормативната уредба за криптовалутите, като възнамерява да приложи следващия етап от рамката си до края на 2025 г.