Начало » Крипто срещу фондовия пазар: Кой се представи по-добре през последните 5 години?

Крипто срещу фондовия пазар: Кой се представи по-добре през последните 5 години?

08.07.2024 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Крипто срещу фондовия пазар: Кой се представи по-добре през последните 5 години?

В сферата на финансовите пазари криптовалутите и технологичните акции се превърнаха в доминиращи претенденти за инвеститорското внимание.

Неотдавнашно проучване на CoinGecko анализира представянето им през последните пет години, подчертавайки важни тенденции на фона на променящата се пазарна динамика.

Наречени „Великолепната седморка“ от Майкъл Хартнет от Bank of America, водещите технологични гиганти, включително Apple, Microsoft, Alphabet, Meta Platforms, Amazon, Nvidia и Tesla, отчитат скок на комбинираната си пазарна капитализация от $4.35 трилиона през 2019 г. до $15.77 трилиона до средата на 2024 г., което представлява увеличение от 262.5%. Тези компании се превърнаха в ключови за оформянето на пейзажа на технологичния сектор в САЩ и оказват влияние върху по-широките пазарни нагласи.

Едновременно с това Биткойн и Етериум, водещите криптовалути, отбелязаха експлозивен растеж. Пазарната капитализация на BTC скочи от $103.98 милиарда през май 2019 г. до $1.25 трилиона към юни 2024 г. (увеличение с 1,100%), докато ETH скочи от $18.16 милиарда до $421 милиарда (увеличение с 2,220%). Тези печалби подчертават нарастващото влияние на дигиталните активи, обусловено от широкото им приемане и технологичния напредък.

Сравнението между криптовалутите и „Великолепната седморка“ разкрива интригуващи наблюдения върху тяхното относително представяне и пазарна динамика. Nvidia се откроява като най-добре представящата се компания със зашеметяващото 2780% увеличение на пазарната капитализация за пет години. Както Биткойн, така и Етериум надминаха повечето технологични акции, демонстрирайки своята устойчивост и привлекателност в несигурни пазарни условия.

Ключови етапи, като интеграцията на криптовалутите в PayPal през 2020 г. и одобрението на SEC за Биткойн ETF през 2024 г., оформиха в голяма степен пазарните тенденции. Тези събития подчертаха развиващите се регулации и институционалното приемане на дигиталните активи, проправяйки пътя за продължителен растеж и иновации в крипто сектора. Тъй като и двата сектора се развиват, конкуренцията между криптовалутите и технологичните акции остава динамичен аспект на световните финансови пазари.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Фондация Етериум с нова инициатива за институционални стандарти за сигурност

Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.

16.05.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

От MetaMask коментираха спекулациите за лансиране на собствен токен

Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.

16.05.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

От Goldman Sachs повишиха икономическите си прогнози за Китай – какви са причините?

Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.

16.05.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Конкуренцията между платформите за меме монети се засилва – губи ли Solana лидерството?

Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.

16.05.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.