В сферата на финансовите пазари криптовалутите и технологичните акции се превърнаха в доминиращи претенденти за инвеститорското внимание.
Неотдавнашно проучване на CoinGecko анализира представянето им през последните пет години, подчертавайки важни тенденции на фона на променящата се пазарна динамика.
Наречени „Великолепната седморка“ от Майкъл Хартнет от Bank of America, водещите технологични гиганти, включително Apple, Microsoft, Alphabet, Meta Platforms, Amazon, Nvidia и Tesla, отчитат скок на комбинираната си пазарна капитализация от $4.35 трилиона през 2019 г. до $15.77 трилиона до средата на 2024 г., което представлява увеличение от 262.5%. Тези компании се превърнаха в ключови за оформянето на пейзажа на технологичния сектор в САЩ и оказват влияние върху по-широките пазарни нагласи.
Едновременно с това Биткойн и Етериум, водещите криптовалути, отбелязаха експлозивен растеж. Пазарната капитализация на BTC скочи от $103.98 милиарда през май 2019 г. до $1.25 трилиона към юни 2024 г. (увеличение с 1,100%), докато ETH скочи от $18.16 милиарда до $421 милиарда (увеличение с 2,220%). Тези печалби подчертават нарастващото влияние на дигиталните активи, обусловено от широкото им приемане и технологичния напредък.
Сравнението между криптовалутите и „Великолепната седморка“ разкрива интригуващи наблюдения върху тяхното относително представяне и пазарна динамика. Nvidia се откроява като най-добре представящата се компания със зашеметяващото 2780% увеличение на пазарната капитализация за пет години. Както Биткойн, така и Етериум надминаха повечето технологични акции, демонстрирайки своята устойчивост и привлекателност в несигурни пазарни условия.
Ключови етапи, като интеграцията на криптовалутите в PayPal през 2020 г. и одобрението на SEC за Биткойн ETF през 2024 г., оформиха в голяма степен пазарните тенденции. Тези събития подчертаха развиващите се регулации и институционалното приемане на дигиталните активи, проправяйки пътя за продължителен растеж и иновации в крипто сектора. Тъй като и двата сектора се развиват, конкуренцията между криптовалутите и технологичните акции остава динамичен аспект на световните финансови пазари.
Ripple Labs се оказа един от най-големите финансови поддръжници на встъпването в длъжност на Доналд Тръмп, предоставяйки близо $5 милиона само месеци преди федералните регулатори да започнат да смекчават позицията си спрямо компанията.
В момента европейските финансови органи са разделени по въпроса колко голяма заплаха за еврозоната представлявa позицията на Доналд Тръмп по отношение на криптовалутите.
Polygon излезе начело на NFT пазара, заемайки водеща позиция по седмичен обем на продажбите и надминавайки Етериум за пръв път от месеци насам.
Тъй като Южна Корея затяга правилата за криптовалутите през 2025 г., Bithumb се подготвя за IPO, като преструктурира операциите си.