В сферата на финансовите пазари криптовалутите и технологичните акции се превърнаха в доминиращи претенденти за инвеститорското внимание.
Неотдавнашно проучване на CoinGecko анализира представянето им през последните пет години, подчертавайки важни тенденции на фона на променящата се пазарна динамика.
Наречени „Великолепната седморка“ от Майкъл Хартнет от Bank of America, водещите технологични гиганти, включително Apple, Microsoft, Alphabet, Meta Platforms, Amazon, Nvidia и Tesla, отчитат скок на комбинираната си пазарна капитализация от $4.35 трилиона през 2019 г. до $15.77 трилиона до средата на 2024 г., което представлява увеличение от 262.5%. Тези компании се превърнаха в ключови за оформянето на пейзажа на технологичния сектор в САЩ и оказват влияние върху по-широките пазарни нагласи.
Едновременно с това Биткойн и Етериум, водещите криптовалути, отбелязаха експлозивен растеж. Пазарната капитализация на BTC скочи от $103.98 милиарда през май 2019 г. до $1.25 трилиона към юни 2024 г. (увеличение с 1,100%), докато ETH скочи от $18.16 милиарда до $421 милиарда (увеличение с 2,220%). Тези печалби подчертават нарастващото влияние на дигиталните активи, обусловено от широкото им приемане и технологичния напредък.
Сравнението между криптовалутите и „Великолепната седморка“ разкрива интригуващи наблюдения върху тяхното относително представяне и пазарна динамика. Nvidia се откроява като най-добре представящата се компания със зашеметяващото 2780% увеличение на пазарната капитализация за пет години. Както Биткойн, така и Етериум надминаха повечето технологични акции, демонстрирайки своята устойчивост и привлекателност в несигурни пазарни условия.
Ключови етапи, като интеграцията на криптовалутите в PayPal през 2020 г. и одобрението на SEC за Биткойн ETF през 2024 г., оформиха в голяма степен пазарните тенденции. Тези събития подчертаха развиващите се регулации и институционалното приемане на дигиталните активи, проправяйки пътя за продължителен растеж и иновации в крипто сектора. Тъй като и двата сектора се развиват, конкуренцията между криптовалутите и технологичните акции остава динамичен аспект на световните финансови пазари.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.