Децентрализираният финансов протокол Crema Finance е успял да върне откраднатите си средства.
Базираният на Solana децентрализиран финансов протокол Crema Finance наскоро обяви, че е успял да постигне споразумение с хакера, който миналата седмица източи криптовалута от платформата на стойност $8.78 милиона с помощта на атака за светкавични заеми.
Както съобщихме от CryptoDnes, Crema Finance беше принудена да спре услугите си за ликвидност в резултат на хакерската атака.
Екипът, който стои зад протокола, веднага предложи на нападателя щедра награда от $800,000, преди да се свърже с правоприлагащите органи и да започне разследване.
Блокчейн проектът започна да работи с водещи фирми за сигурност в бранша, за да наблюдава средствата на нападателя. Хакерът успя да договори много по-голяма награда в размер на 45,455 SOL токена (приблизително $1.7 милиона към момента на писане). В замяна на това те върнаха откраднатите криптовалути на стойност приблизително $7.6 милиона.
НЕ ПРОПУСКАЙ: Тим Дрейпър предвижда голямо движение за Биткойн на фона на слабостта на долара
След като е постигнал сделка с нападателя, Cream Finance твърди, че планът за компенсации ще бъде представен през следващите два дни.
През август миналата година нападателят, стоящ зад хака на Poly Network, в крайна сметка се съгласи да върне откраднатите средства на стойност около $610 милиона след седмици на преговори.
„Mr. White Hat“ не обясни обоснова действията си, но е вероятно този, който стои зад атаката, просто да е искал да даде на закъсалия DeFi протокол един необходим урок.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.