Crema Finance, протокол за концентрирана ликвидност върху блокчейна Solana, обяви временното спиране на услугите си поради успешен експлойт, който е източил значителна, но неразкрита сума средства.
Скоро след като разбра за хакерската атака срещу своя протокол, Crema Finance преустанови предоставянето на ликвидни услуги, за да не позволи на хакера да източи ликвидните ѝ резерви – които включват средствата на доставчика на услугата и на инвеститорите.
Attention! Our protocol seems to have just experienced a hacking. We temporarily suspended the program and are investigating it. Updates will be shared here ASAP.
— CremaFinance (@Crema_Finance) July 3, 2022
Въпреки че компанията все още не е предоставила актуална информация въз основа на разследването, което продължаваше към момента на писане на статията, крипто общността в Twitter се зае да проследи портфейла на хакера и да получи по-добра представа за ситуацията.
Въз основа на лично разследване потребителят @HarveyMackinto2 предполагаемо намерил адреса на хакера. Въпросният адрес съдържа 69,422.89 токена Solana (SOL) – приблизително над $2.3 милиона – придобити чрез серия от транзакции в продължение на няколко часа.
Други членове на криптообщността обаче подозират, че хакерът си е тръгнал с 90% от общата ликвидност от някои от пуловете на Crema Finance. Хенри Ду, съосновател на протокола, потвърди, че всички функции са спрени за неопределено време и помоли инвеститорите да останат на линия за допълнителна информация под формата на актуализация.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Таксите за транзакции на Arbitrum надвишиха тези на Етериум
Читателите трябва да имат предвид, че Crema Finance не е свързана с Cream Finance, децентрализиран финансов протокол за заеми, който също загуби $19 милиона при хак миналата година.
Севернокорейският хакерски синдикат – Lazarus Group – се превърна в основен заподозрян за неотдавнашната атака, която отмъкна $100 милиона от протокола Harmony.
Разследванията на фирмата за блокчейн данни Elliptic твърдят, че Северна Корея е замесена предвид методите за изпиране на откраднатите средства:
Има сериозни индикации, че севернокорейската Lazarus Group може да е отговорна за тази кражба, въз основа на естеството на хака и последвалото изпиране на откраднатите средства.
След създаването си през 2009 г. Биткойнът първоначално трудно получи признание като новаторска технология, като често бе определян като измама.
Известната с крипто кражбите хакерска група е загубила достъп до стабилни монети на стойност близо $5 милиона след предприетите от емитентите на стабилните монети действия за замразяване на средствата.
Най-голямата крипто борса издаде предупреждение за атака със зловреден софтуер, насочена към нейните потребители, която променя адресите за теглене на криптовалути.
Tether и няколко други издатели на стабилни монети блокираха крипто портфейли, свързани с известната севернокорейска хакерска група Lazarus Group.