Д-р Крег Райт, австралийски компютърен учен и бизнесмен, претендира, че всъщност той е Сатоши Накамото, разработчика на Биткойн, според негова публикация от 8-ми февруари.
Може да има много несигурности по отношение на самоличността на създателя на Биткойн, но Крег Стивън Райт може най-накрая да свърже тази личност с името. Компютърният учен в публикация, озаглавена „Внимавайте какво си пожелавате ..”, заяви, че е Сатоши и също така разказва за това как е създадена криптовалутата, каква е нейната цел и какви постижения има досега.
Според Райт, блокчейн все още може да бъде централно контролиран и направен да работи в рамките на законите на дадена юрисдикция. Като такъв, той не спира правителството да налага данъци, нито пък пречи на дейността на банките. Той смята, че DLT (Distributed Ledger Technology) не е създадена за тази цел, а за подпомагане на проследяването, за да се установи кога е нарушен законa.
В същия дух, компютърният учен заяви, че създаването на Биткойн не е било с цел да бъде анонимна система за прехвърляне на пари. Въпреки това, първата криптовалута е създадена, за да затрудни „хищниците“ като „престъпните и фондовите пазари“. Райт също каза, че винаги е бил против хора, които нарушават закона.
Освен това, ученият отбеляза, че е много лесно да се подкопава силата на Биткойн. Хората също не са фокусирани върху сложни аспекти на криптовалутата, за да разберат. Въпреки това, целта на Биткойн е да улесни търговията в рамките на закона.
Затова той публично обяви, че неговият мотив не е да помага на престъпниците да нарушават закона, защото Биткойн е непроменяема книга (ledger), чието съхранено съдържание не може да се променя. В такъв случай, това съдържание е постоянно и оставя следи, които не могат да бъдат променени. Според него, това е характеристика, която може да бъде оценена само от честните правителства.
Бизнесмена добави:
„Получих много помощ в това начинание. Без Хал кодът щеше да се разбива многократно. Няма да изброявам тук, хората, които ми помогнаха, но Биткойн започна заради моите идеи. Това беше моят дизайн и това е моето творение. „
Като заключителна бележка, компютърният учен потвърди, че е Сатоши и неговият дълг е да гарантира, че силата на Биткойн не е подкопана от престъпниците.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?