Coinbase постигна частична победа в правната си битка срещу Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), като потенциално получи достъп до важни документи, свързани с класифицирането на токените като ценни книжа от страна на агенцията.
На 5 септември съдия Катрин Файла от Южния окръг на Ню Йорк удовлетвори частично искането на Coinbase да задължи SEC да публикува конкретни документи. Това решение е ключово развитие в продължаващия правен спор на борсата с SEC, който започна през юли относно обхвата на исканията на Coinbase за документи, свързани с позицията на регулатора по отношение на цифровите активи.
Според главния юридически директор на Coinbase Пол Гревал решението на съда се очаква да доведе до важни разкрития от SEC, които ще бъдат от значение за делото.
В делото на SEC, заведено през юни 2023 г., се твърди, че Coinbase е действала като нерегистрирана борса за ценни книжа, брокер и клирингова агенция.
На 23 юли Coinbase подаде молба, в която се изискват документи, свързани с тълкуването на законите за ценните книжа от страна на SEC във връзка с дигиталните активи, първичното публично предлагане на компанията и коментарите на председателя на SEC Гари Генслер относно дигиталните активи. SEC обаче твърди, че исканията на Coinbase са прекалено широки и търсят информация, която няма отношение към делото.
Изходът от това съдебно дело може да има далечни последици не само за Coinbase, но и за целия сектор на криптовалутите. Действията на SEC срещу Coinbase могат да установят регулаторна рамка за други компании и да повлияят на текущите дела за правоприлагане.
Неотдавнашното отлагане на SEC се отразява на предложената промяна в правилата, която би позволила на Чикагската борса за опции (Cboe) да предлага опции върху няколко широко разпространени Етериум ETF, като iShares Ethereum Trust и Grayscale Ethereum Trust на BlackRock.
На 10 октомври Комисията за финансови услуги (FSC) на Южна Корея обяви създаването на Комитет за виртуални активи, чиято цел е да разгледа възможностите за одобрението на борсово търгувани фондове за криптовалути (ETF).
Дубайският регулаторен орган за виртуални активи (VARA) засилва надзора си върху бизнеса с криптовалути, като се насочва към тези, които нямат лиценз или не спазват правилата за маркетинг.
Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) на Тайланд предлага нови правила, които да позволят на взаимните и частните фондове да инвестират в продукти, свързани с криптовалути, в отговор на нарастващия институционален интерес.