Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ (CFTC) успя да възстанови криптовалути на стойност $18 милиона, свързани с измамна стокова пул схема.
Схемата, управлявана от Сам Иккурти от Орегон, включва фалшив „крипто хедж фонд„, който злоупотребява с инвеститорските средста. Той е обещавал значителни печалби, но стойността на фонда му спада с почти 99% в рамките на няколко месеца – факт, който той крие.
CFTC установи, че инвестициите на Иккурти във високорискови дигитални активи противоречат на твърденията му за експертни познания, които той е преувеличил. Действителният му опит се позовава на загубата на личните му Биткойн притежания при хакерска атака.
Съдията от Окръжния съд на САЩ Мери Роуланд постанови, че Иккурти и неговите сътрудници трябва да платят $209 милиона, което включва около $84 милиона за възстановяване на щетите, $37 милиона за възстановяване на незаконните печалби и $110 милиона за граждански санкции. Освен това той е заплашен от над $14 милиона глоби за неуважение към закона.
Директорът на CFTC по правоприлагането Иън Макгинли разкритикува схемата, отбелязвайки, че въпреки че е рекламирана като усъвършенствана крипто инвестиция, тя по същество е класическа пирамидална схема.
С нарастването на богатството в сектора на криптовалутите се увеличават и опасностите, пред които са изправени най-изявените участници.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.