Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ (CFTC) предприе важна стъпка, като отмени предишна директива, в която се предлагаше по-строг надзор на търговията с деривати върху дигиталните активи.
Този ход е сигнал за по-благоприятна регулаторна среда за криптовалутите, отразяваща промяната в начина, по който САЩ се отнасят към тези нововъзникващи финансови продукти.
CFTC оттегли два важни указателя – № 23-07 и № 18-14, които първоначално бяха предназначени да насочат вниманието към рисковете, свързани с клиринга на дигитални активи и листването на деривати върху криптовалути. Въведени през 2023 г., тези препоръки бяха загатнали за по-строг подход към регулирането на крипто продуктите. С последното оттегляне обаче CFTC цели да гарантира, че дериватите върху дигиталните активи се третират по същия начин като традиционните финансови инструменти, като тези, които се намират в мрежата на Етериум.
Това решение премахва регулаторните различия между традиционните финанси (TradFi) и дигиталните активи, проправяйки пътя за по-голямо участие на институционалните инвеститори в крипто пространството. В резултат на това пазарът на крипто деривати може да отбележи подобрена ликвидност и по-установена пазарна динамика, което ще му помогне да се разрасне и да узрее. Въпреки това CFTC подчерта, че макар регулациите да са облекчени, клиринговите организации все още трябва да отчитат уникалните рискове, които дигиталните продукти пораждат.
Тази промяна в нормативната уредба идва по петите на друго ключово събитие: Службата за валутен контрол (OCC) наскоро разреши на американските банки да предлагат услуги, свързани с криптовалути и стабилни монети, без да се нуждаят от предварително одобрение. OCC обаче даде да се разбере, че банките все още трябва да се придържат към строги практики за управление на риска, подобни на тези, изисквани за традиционното банкиране.
Въпреки че решението на CFTC бележи голямо отклонение от предишните крипто регулации, то е в съответствие с по-широката тенденция сред финансовите регулатори в САЩ да улесняват иновациите в пространството на криптовалутите, като същевременно поддържат разумни стандарти за управление на риска. Този развиващ се подход подчертава баланса между приемането на новите финансови технологии и осигуряването на стабилността на по-широката финансова система.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.
Само за два месеца платформата за крипто данъци CoinLedger отбеляза зашеметяващ 700% скок в броя на американските потребители, получили предупредителни писма от IRS, което сигнализира за рязко засилване на федералните данъчни мерки, насочени към притежателите на дигитални активи.