Начало » Други » Централните банки се срещат с учредителите на крипто проекта на Facebook

Централните банки се срещат с учредителите на крипто проекта на Facebook

16.09.2019 14:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Централните банки се срещат с учредителите на крипто проекта на Facebook

Длъжностни лица от Европейската централна банка (ЕЦБ) и 25 глобални централни банки ще се запознаят с криптовалутата на Facebook, за да направят оценка на рисковете от проекта за финансовата стабилност.

Централните банки ще говорят с представители на Libra

На 16 септември представителите на Libra ще се срещнат с Комисията по плащания и пазарна инфраструктура (CPMI), част от Банката на международните разплащания (BIS), в Швейцария, съобщават Financial Times на 14 септември.

CPMI, международна организация за стандартизация на BIS и член на Съвета за финансова стабилност, се състои от 28 банки-членки, включително Bank of England, Deutsche Bundesbank и Federal Reserve Bank of New York.

Според доклада, събитието ще бъде първата голяма среща между учредителите на Libra и създателите на политики в световен мащаб, след като Facebook разкри плановете си за проекта за стабилна монета на 18 юни.

ЕЦБ има собствени планове за дигитална валута

Беноа Кьоер, изпълнителен директор на ЕЦБ, който ще председателства заседанието в Базел, наскоро заяви, че летвата на регулаторното одобрение за експлоатация на Libra в Европейския съюз ще бъде много висока.

Изказвайки се след събрание на министрите на финансите на ЕС в Хелзинки на 13 септември, Кьоре заяви, че е време регулаторите да „акцентират върху разработването на дигитална валута на централна банка“, намеквайки за възможността за такъв инструмент за ЕЦБ.

Според Кьоер, ЕЦБ започна да работи по своя план за дигитална валута преди старта на Libra. Очаква се французинът да представи доклад за виртуалните валути на финансовите министри от Г7 през октомври.

На същата среща в Хелзинки, френският министър на финансите Бруно Льо Мер заяви, че Европа трябва да обмисли собствената си публична дигитална валута, за да се конкурира с Libra. Изказвайки опасения относно проекта на Facebook, Льо Мер заяви, че следващия месец ще обсъди потенциала за предполагаема „EuroCoin“ валута със своите колеги.

Преди това BIS предупреди, че финансовите услуги, предоставяни от големи компании като Facebook, Google и Amazon, могат да генерират нови рискове за банковия сектор.

На 13 септември германският парламентарист Томас Хайлман заяви, че правителството ще блокира проекти като Libra, твърдейки, че властите не планират да разрешат каквито и да било пазарни частни стабилни монети.

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

BlackRock иска да добави стейкинг към своя Етериум ETF

BlackRock се опитва да усъвършенства своя iShares Ethereum Trust (ETHA), като включи функции за стейкинг, според ново заявление до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), подадено в четвъртък.

18.07.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Сбербанк се стреми към доминация в руския сектор за крипто попечителство

Сбербанк, най-голямата държавна банка в Русия, се подготвя да започне да предоставя попечителски услуги за дигитални активи, с което значително навлиза в развиващия се крипто пазар в страната.

18.07.2025 10:10 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Директорът на Bank of America потвърди слуховете за стабилна монета

Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.

17.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

PayPal разширява стабилната си монета към Arbitrum

PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.

16.07.2025 19:35 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.