Заместник-управителят на Банката на Япония заяви, че институцията трябва да е готова да издаде собствена дигитална валута (CBDC), ако публичното търсене нарасне в отговор на техническото развитие.
Според Reuters, в изявление за ориентиранaта към бъдещето визия на банката, Масайоши Амамия каза на присъстващите на семинар, че:
„Скоростта на техническите иновации е много бърза. В зависимост от това как се развиват нещата в света на системите за сетълмент, общественото търсене на CBDC може да скочи в Япония. Трябва да сме готови да отговорим, ако това се случи.“
За разлика от частната, децентрализирана криптовалута като Биткойн (BTC), CBDC е дигитална валута, емитирана от централна банка, която има статут на законно платежно средство и други свойства на централизирани, фиатни пари.
Въпреки че Амамия не предвижда издаването на CBDC значително да повлияе на ефективността на паричната политика и нейния ефект върху лихвите, цените на активите и банковото кредитиране, той идентифицира техническите иновации в рамките на системите за сетълмент като област, достойна за внимателно наблюдение.
Заместник-управителят също така призна академичните изследвания на полезността на CBDC за поддържане на политики за отрицателни лихви, които са характеристика на паричната политика на Япония в продължение на години, много преди скорошното европейско развитие – и спомена, че този аспект е нещо, което си „заслужава да се проучи“.
Независимо от това, досега централната банка на Япония уж няма предстоящи планове за издаване на дигитална валута, тъй като продължава да оценява потенциално пренебрегвани последици за паричната политика, както и фактори за сигурност.
Този месец, Световният икономически форум (WEF) – в сътрудничество с някои от основните централни банки в света – разкри инструментариума за създаване на политика на CBDC, с насоки за обмисляне и проектиране на три възможни вариации на CBDC: търговия на дребно, на едро и хибридна.
В Съединените щати бившият председател на Комисията за търговия със стокови фючърси, Дж. Кристофър Джанкарло, наскоро потвърди, че проектът и фондацията за дигитален долар вече са създадени, за да проучат отблизо перспективите за конвертиране на долара в „изцяло електронна валута, базирана на блокчейн.”
Както фондацията, така и проектът се поддържат от глобалния консултантски гигант Accenture PLC, който е свързан със собствената инициатива на централната банка на Швеция за цифрова валута, електронната крона.
Наскоро разпространиха доклади, че централните банки на Хонконг и Тайланд са се приближили към прилагането на съвместна CBDC за трансгранични плащания.
През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.
Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.
След като президентът Тръмп официално подписа закона GENIUS, регулаторният пейзаж за стабилните монети в САЩ навлезе в нова фаза, което предизвика сериозни реакции от страна на водещите играчи в индустрията.
Block Inc. (NYSE: XYZ), мощната финтех компания, която стои зад Cash App и Square, официално ще се присъедини към престижния индекс S&P 500 през следващата седмица.