Централната банка на Тунис (BCT) отрече докладите, в които се посочва, че те разработват дигитална валута на централната банка (CBDC).
Официално съобщение на BCT следва очевидно неверни съобщения, че Тунис е първата страна, която започна да мести националната си валута към блокчейн платформа и се готви да пусне своя „e-динар“.
В изявлението, BCT опроверга всички претенции относно разработването на решение за дигитални пари. Централната банка поясни, че сега проучва различни методи за дигитални алтернативи за разплащане, включително евентуална CBDC, но не са стигнали до там, че да приложат технологията. Банката допълнително заяви:
В момента, BCT се фокусира върху дигитализацията на финансите, в своето цифрово измерение, а не върху криптовалутата. Изучаваме възможностите и рисковете, присъщи на тези нови технологии, особено по отношение на киберсигурността и финансовата стабилност.
Относно предполагаемото партньорство с чуждестранна компания за предлагане на CBDC, BCT заяви, че няма такава връзка с нито една местна или чужда фирма.
Въпреки това, банката призна, че Forex Club of Tunisia – събитие, организирано от „независима асоциация, свързана с BCT“ – проведе разговори относно CBDC. На събитието, на участниците беше предложено да присъстват на демонстрация относно теоретичната приложимост на дигиталната валута, инициирана от частен стартъп.
Стартирането няма „никакви морални или договорни отношения с BCT“, подчерта банката. Институцията заключи, че доказателството за концепция на форума е извадено от контекста поради маркетингова операция, при която името на BCT е използвано неправилно.
В изявлението, BCT също уточни, че се подготвя за пускане на регулаторна среда за технологични иновации в банковия и финансовия сектор в началото на 2020 г.
Както по-рано бе съобщено, един от първите доклади за предполагаемия е-динар на BCT е предаден от руската информационна агенция Tass на 7-ми ноември. В доклада се казва, че тунизийският динар ще бъде дигитализиран и издаден на блокчейна Universa, платформа създадена от руски ICO стартъп.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.