Нигерия, страна с едно от най-високите нива на приемане на криптовалути в света, ще стане първата африканска нация, която стартира своя собствена дигитална валута на централната банка (CBDC) днес, след като президентът Мухамаду Бухари официално стартира еНайра.
CBDC на Нигерия, електроната найра, първоначално трябваше да бъде пусната на 1-ви октомври. Стартирането беше отложено обаче, за да се подготви за 61-ия ден на независимостта на страната.
През август Централната банка на Нигерия се присъедини към базирания в Барбадос финтех стартъп Bitt Inc. като технически партньор за проекта CBDC.
Стартирането на електронна найра, за което CBN казва, че е кулминация на няколко години проучвания „в напредването на границите на платежната система, за да се направят финансовите транзакции по-лесни и безпроблемни„, е първата фаза на пилотен проект на CBDC, наречен Project Giant. еНайра ще бъде законно платежно средство в страната и ще има статут на безлихвен CBDC.
В първата фаза на проекта CBN отговаря за внедряването на еНайра, което включва издаване, разпространение, обратно изкупуване и унищожаване на валутата. Следователно стартирането на валутата е само първата стъпка в процеса.
„Разкриването на [електронната найра] бележи първата стъпка в това пътуване, което ще продължи с поредица от допълнителни модификации, възможности и подобрения на платформите„, сподели в изявление Осита Нванисоби, директор на CBN за корпоративни комуникации, в събота.
Важно е да се отбележи, че CBN забрани свързаните с криптовалута транзакции чрез лицензирани банки в Нигерия през февруари, позовавайки се на високата им волатилност и инвестиционни рискове за гражданите. За първи път проекта за CBDC бе обявен през юни, с надеждите да се смекчи удара, нанесен от забраната на криптовалутите и да предостави по-безопасна алтернатива.
Но фактическата забрана не направи малко, за да контролира нарастващия глад в страната за криптовалути, тъй като борсите съобщават за увеличаване на регистрациите, според доклад на Guardian. Нигерия има едно от най-високите нива на приемане на криптовалути в света – данните от Paxful, най-популярната платформа за крипто търговия в Африка, показват, че Нигерия е на второ място след САЩ по отношение на търговията с Биткойн (BTC), според доклад на Quartz.
Пускането на електронна найра предизвиква смесени реакции – някои са развълнувани да видят как може да подобри платежните системи в страната, докато други се притесняват как може да засегне банките. Според VOA уебсайтът на дигиталната валута на централната банка е имал над 1 милион посещения в часовете преди първоначалното стартиране, което показва масов интерес.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Франция със сериозни планове за CBDC
The Guardian съобщи, че „банковите ръководители са изключително притеснени, че широкото приемане на еНайра може да намали обема на бизнеса, изпълняван от банките, и приходите от транзакции„. Източникът на безпокойство е, че транзакциите на електронна найра ще бъдат peer-to-peer и няма да изискват участието на банките.
Държавите в други части на континента също се опитват да наваксат в надпреварата за издаване на CBDC. Южна Африка наскоро стартира тестове за трансгранични плащания, докато централната банка на Гана се стреми да направи своята дигитална валута, електронното седи, достъпна за офлайн потребители. Мароко, Египет и Кения са в ранен етап на проучване на пилотни проекти за CBDC.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.