Banco de España - централната банка на Испания - публикува своя стратегически план от 2020 до 2024 г., който очертава приоритетите си през следващите четири години.
В допълнение към анализа на политиките и тенденциите на Европейската централна банка в рамките на испанската икономика, Bank of Spain ще разгледа и национална дигитална валута.
Планът – в който също така се казва, че ще се проучи ефекта от отрицателните лихвени проценти върху банките, напрежението на пазарите, породено от COVID-19 и няколко други области – не навлиза много в подробности за проучванията на CBDC. Въпреки това в него се твърди, че изследванията на CBDC са приоритет по темата „Нови технологии и източници на информация“.
Планът гласи:
Ще бъдат анализирани последиците за финансовата система и икономиката като цяло от въвеждането на дигитална валута на централната банка, като се вземат предвид различни предложения за дизайн, включително аспекти, свързани с дигиталната идентификация.
Испания не издава собствена валута – като член на Евросистемата, тя използва еврото от 2002 г., когато загърби испанската песета. И е малко вероятно банката да е любопитна да издаде дигитална песета.
През септември 2017 г. тогавашният президент на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги разкритикува идеята на члена на еврозоната Естония да емитира собствена дигитална валута.
„Нито една държава-членка не може да въведе собствена валута„, каза Драги пред репортери.
„Валутата на еврозоната е еврото.“ На следващата година естонското правителство отрече някога да е имало планове за издаване на „estcoin“.
Но Европейската централна банка сега се ръководи от Кристин Лагард, която се интересува много повече от дигиталните валути, отколкото Драги. Под нейно ръководство, ЕЦБ дори запази търговската марка „дигитално евро„.
Наскоро тя публикува изчерпателен доклад за издадената от ЕЦБ дигитална валута и започна консултации с обществеността относно последиците от CBDC.
Хуан Аюсо Хуертас, генерален директор на Banco de España, е доста активен на този фронт. Той е член на работната група, която изготви доклада за дигиталното евро.
По-рано тази година Аюсо и Карлос Конеса, ръководител в централната банка, публикуваха доклад за Банката на Испания, озаглавен „Въведение в настоящия дебат за дигитална валута на Централната банка“.
Южна Корея току-що стана най-новата дестинация в глобалното разгръщане на крипто плащанията на RedotPay.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.
Европейската централна банка започна мащабен експеримент, за да провери как би функционирало дигиталното евро в ежедневието.