Член на френския парламент подписа петиция за изменение на законите, за да даде възможност на централната банка на Франция да купува и държи Биткойн, както и други криптовалути.
Петицията призовава законодателите да разгледат спешно въпроса, като предупреждават, че липсата на притежание на Биткойн ще постави Франция “във финансово слаба позиция в рамките на 5-10 години”.
Жан-Мишел Миш, член на френското национално събрание, долната камара на парламента, обяви в туит в петък, че е подписал петиция за изменение на законите, за да даде възможност на Banque de France, централната банка на страната, да купува и държи Биткойн, както и други криптовалути.
Петицията на платформата за електронни петиции на френския Сенат, е стартирана на 5-ти март от Франсоа-Ксавие Мари Жан Елдър Туренс; той може да бъде подписан до 5-ти септември. Петициите с най-малко 100,000 подписа в рамките на шест месеца се изпращат до Председателския съвет, който ще реши дали да предприеме последващи действия по въпроса. По време на писането на статията са подадени 583 подписа.
“Много компании вече са придобили големи суми (от порядъка на няколко милиарда евро) Биткойни”, се посочва в петицията, като за пример се посочват MicroStrategy на Майкъл Сайлър и Tesla на Илон Мъск. Освен това се отбелязва, че “някои публични субекти като кмета на Маями се позиционират, за да могат да купуват Биткойн.”
Освен това “причината е рискът от слаб долар през следващите 5 години да унищожи средносрочния капацитет за финансиране”, продължава петицията, като добави:
Франция не може прилично да остане наблюдател на състезание, което вече е започнало. Не притежаването на Биткойн ще го постави във финансово слаба позиция в рамките на 5-10 години. Спешно трябва да се заемем с въпроса.
Подчертавайки, че Франция трябва да приеме стратегия в тази област и да приложи приложимите закони, вносителят на петицията пише:
Затова предлагам актуализация на паричния и финансов кодекс, за да предостави на Banque de France способността да купува, продава и държа Биткойн и други крипто активи.
Петицията също така посочва, че законодателите “ще трябва да приемат стратегия, която правилно да оцени рисковете и да предложи разумни пропорции на държане на крипто-активи при прилагането на тази стратегия”.
Българският парламент одобри нов закон, който официално въвежда регулации за криптоактиви, базирани на европейското законодателство.
Според информацията, Белият дом ускорява усилията си за регулиране на криптовалутите, като се очаква президентът Доналд Тръмп да подпише мащабен законодателен пакет за дигиталните активи преди лятната ваканция на Конгреса през август.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.