Централната банка на Бразилия - или Banco Central do Brazil - полага основите за дигитална валута на централната банка (CBDC) с официално изявление, което разкрива, че вече е сформирала специална група за изучаване на крипто индустрията.
Според централната банка, екипът се състои от 12 членове в междуправителствена група, която ще оцени как CBDC би могла да се съчетае с националната екосистема за плащания и какво може да бъде нейното въздействие върху икономиката и обществото.
Предишните доклади уточняват, че Бразилия харчи около 90 милиарда реала (16 милиарда долара) годишно, за да гарантира функционално предлагане на хартиени пари в обращение, което представлява между 1% и 2% от БВП.
Централната банка казва, че новата група ще проучи колко пари ще бъдат спестени чрез издаване на CBDC и дали това ще бъде от полза като цяло за националната икономика.
Рафаел Сарес де Алмейда, служител от отдела за информационни технологии на бразилската централна банка, казва в изявлението:
Темата за дигиталните валути, адресирана от централните банки, е в изследователската програма на много централни банки от известно време. Въпреки това, тази година имаше по-голям акцент върху по-практичния подход.
Той добави, че Китай вече е влязъл в последната фаза на тестване на своята дигитална валута и много други парични власти обявиха нови проекти.
През май, Ripple (XRP) проведе среща с централната банка на Бразилия при закрити врата, за да обсъди „институционални въпроси“. Според банката, нейният президент Роберто Кампос Нето е провел видеоконференция с изпълнителния директор на Ripple – Брад Гарлингхаус и трима други представители на фирмата, но не са предоставени подробности кои конкретни теми са обсъждани.
Южна Корея току-що стана най-новата дестинация в глобалното разгръщане на крипто плащанията на RedotPay.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.
Европейската централна банка започна мащабен експеримент, за да провери как би функционирало дигиталното евро в ежедневието.