През 2024 г. централизираните финансови платформи (CeFi) се превръщат в основни цели за крипто хакерите.
Според Деди Лавид, главен изпълнителен директор на Cyvers, над 70% от откраднатите средства при последните кибератаки са насочени към CeFi платформи. Въпреки че атаките срещу смарт договорите също се увеличават, CeFi остава най-уязвимият сектор.
За да се пребори с тези заплахи, Cyvers си партнира с Arthera Chain, за да постигне напредък в Web3 сигурността, фокусирайки се върху откриването на опасности в реално време и цялостен мониторинг.
Неотдавнашни пробиви на сигурността, отразили се в големи загуби, като кражбата на $230 милиона от WazirX, подчертават спешната необходимост от подобряване на мерките за сигурност.
При положение, че според съобщенията хакерите са откраднали дигитални активи на стойност $542.7 милиона през първото тримесечие на 2024 г. – увеличение с 42% спрямо предходната година – има ясен стремеж към по-стабилна защита.
Лавид подчерта значението на цялостен подход към сигурността, който включва защита на цели мрежи и адресиране както на техническите, така и на човешките фактори. Въпреки напредъка в сигурността на смарт договорите, изтичането на частни ключове продължава да бъде основен проблем, като през 2023 г. представлява над 55% от откраднатите активи.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.