Цените на петрола се повишиха в петък сутринта след съобщенията за военна атака срещу Иран от страна на Израел. И петролът сорт "Brent", и американският суров петрол се повишиха, като първоначално скочиха с над 3% в отговор на новината за експлозиите в Иран.
Продължаващият конфликт между двете държави продължава да оказва влияние върху настроенията на инвеститорите, което води до колебания на пазара.
В началото на търговията световният бенчмарк суров петрол сорт Brent се търгуваше с 1.73% по-високо до $88.62 за барел, като за кратко надхвърли $90, преди да отслабне, докато американският петрол сорт „West Texas Intermediate“ (WTI) поскъпна с 1.75% до $84.1 за барел.
Ескалацията на напрежението накара инвеститорите да потърсят убежище в сигурни активи, което повиши цената на златото до $2,411 за тройунция в началото на търговията в петък.
Напрежението в Близкия изток засили съществуващите опасения на инвеститорите, породени от разочароващите корпоративни резултати и ястребовите коментари на представители на Федералния резерв. Перспективата за конфликт повиши цените на сигурни активи като златото, щатския долар и японската йена, като същевременно доведе до спад на акциите и ръст на облигациите.
Неотдавнашното нарастване на напрежението последва ответния удар на Иран по Израел с 300 безпилотни самолета и ракети в отговор на предполагаемата израелска атака срещу иранска консулска сграда в Сирия по-рано през месеца, довела до жертви, включително висши ирански генерали.
Централните банки, включително Европейската централна банка (ЕЦБ), следят отблизо колебанията на стоковите пазари, тъй като по-високите цени на петрола могат да повлияят на инфлацията и решенията по паричната политика. Геополитически сътресения, като израелско-иранския конфликт, потенциално биха могли да променят траекторията на политиката на ЕЦБ, като някои предполагат, че това би могло да повлияе на времето на планираното за юни понижение на лихвените проценти.
Goldman Sachs съобщава за нарастване на производството на суров петрол в Иран до приблизително 3.4 милиона барела дневно, което представлява 3.3% от световното предлагане. По-голямата част от иранския износ на петрол е насочен към Китай, като през последните две години се е увеличил с около 0.6 милиона барела дневно.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.