Цените на суровия петрол се стабилизират около $76, подкрепени от последното изявление на ОПЕК след срещата в четвъртък.
Панелът ОПЕК+ не сигнализира за предстоящи промени в политиката, а САЩ отчетоха шестмесечен връх в производството през ноември. В съчетание с неочакваното натрупване от 1.234 милиона барела, отчетено от Администрацията за енергийна информация (EIA) през нощта, вероятността за бърз пробив над $80 изглежда несигурна.
Едновременно с това индексът на щатския долар (DXY) показва положителна инерция, макар че тя изглежда отслабва. Въпреки че председателят на Федералния резерв Джером Пауъл отхвърли възможността за намаляване на лихвените проценти през март, перспективите за май или юни остават неясни. Това предполага незначителни корекции в позициите, като не се очакват значителни промени в траекторията на щатския долар.
Към момента суровия петрол (WTI) се търгува на ниво от $76.20 за барел, а петролът сорт Брент – на ниво от $80.80 за барел.
При последните събития данните на EIA от сряда нарушиха очакванията за бързо възстановяване на цените на петрола до $80. Противно на прогнозите се наблюдаваше натрупване на 1.234 милиона барела, което контрастира с изтеглянето на 9.233 милиона барела през миналата седмица. По време на онлайн заседанието ОПЕК подчерта, че няма непосредствена нужда от допълнителни корекции, но изрази готовност да се намеси, когато е необходимо, особено при обмисляне на съкращаване на производството.
Доставките на руски арктически суров петрол чувствително намаляха, след като през декември достигнаха шестмесечен връх. Друга потенциална загриженост възниква в китайската икономика, където петролните рафинерии се борят със сриващите се маржове поради ниското търсене и ескалиращите от декември насам цени на суровия петрол.
Статистическите данни на Bloomberg разкриват рекорден добив на петрол в САЩ от 13.3 милиона барела на ден през ноември, което поставя предизвикателства пред ОПЕК, особено при положение че Саудитска Арабия е изправена пред опасения за нивото на производството.
Въпреки неотдавнашните положителни новини цените на петрола може да нямат толкова голям потенциал за растеж, колкото се предполага. Предизвикателствата пред производството на Саудитска Арабия представляват значителна заплаха за ОПЕК, като се има предвид рязкото увеличение на производството на петрол в САЩ. Макар че се доближава до нивото от $80, пробивът му може да се окаже предизвикателство. Ако бъде постигната, следващата съпротива се намира на $84, следвана от $87.66, като трябва да се внимава по отношение на нивата на свръхпокупка при индекса на относителната сила (RSI).
В низходяща посока непосредствена подкрепа се очаква на нивото от $74, а е възможно потенциално по-нататъшно отстъпление до $67, което съвпада с тройното дъно от юни. Пробив на това тройно дъно би могъл да доведе до ново дъно около $64.35, наблюдавано през май и март 2023 г., служещ като последна линия на защита.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.