Цените на петрола се понижиха с около $1 през търговските сесии във вторник заради скептицизма относно решението на ОПЕК+ да увеличи доставките по-късно тази година на световен пазар, където търсенето вече показва признаци на слабост.
Разширявайки загубите си от четиримесечното дъно през предходната сесия, фючърсите на суровия петрол „Brent“ се понижиха с $0.75 до $77.62 за барел към 18:30 българско време.
При най-ниската си цена във вторник Brent се търгуваше за $76.76, което е с по-малко от $2 по-малко от тазгодишния минимум от $74.79 в началото на януари.
Фючърсите на американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поевтиняха с $0.55 до $73.66 към момента на писане на статията. В понеделник WTI поевтиня с 3.6% и се установи близо до четиримесечно дъно.
Тези новини идват след като държавите членки на OPEC+ се споразумяха в неделя да удължат обявените миналата година съкращения на производството до 2025 г.
Наред с това се увеличава предлагането от производители извън ОПЕК, като САЩ.
„При наличието на мантрата „лошите новини са лоши новини“, по-нататъшни доказателства за икономическа слабост могат да доведат до понижение на цените на петрола„, заяви в имейл пазарният стратег на IG Йеап Джун Ронг.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.