Цените на петрола се понижиха за четвърти пореден ден, повлияни от очакванията около отложената среща на ОПЕК+ и предпазливите настроения, преобладаващи на по-широките финансови пазари.
Световният бенчмарк „Brent“ се потопи под $80 за барел, отбелязвайки петседмична серия на спад – най-продължителната от края на 2021 г. насам. Това понижение на цените на суровия петрол отрази спада на фондовите пазари.
Докладите, разкриващи по-бавен темп на нарастване на печалбите на китайските промишлени предприятия през октомври, засилиха опасенията за икономическата експанзия на най-големия вносител на суров петрол в света, допринасяйки за спада на цените на петрола.
Решаващата среща на ОПЕК+, първоначално насрочена за по-рано, беше отложена с четири дни до 30 ноември поради спорове за квотите между страните членки. Наблюдаваната слабост на фючърсите на суровия петрол накара търговците и анализаторите да очакват допълнителни мерки от страна на групата за затягане на пазара.
При сорта Brent се наблюдава спад от близо 20% от пика му в края на септември, което се дължи главно на увеличеното предлагане от държави, които не са членки на ОПЕК+, и на намаления риск, свързан с конфликта между Израел и Хамас. По-рано този месец Международната агенция по енергетика прогнозира връщане към излишък на пазара през следващата година.
Инфлацията в САЩ се ускори през юни, което може да попречи на очакванията за предстоящо намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв.
Grayscale Investments обяви, че конфиденциално е подала проект на заявление за регистрация по формуляр S-1 в САЩ.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.