Средната цена на жилищата в Съединените щати продължава да се покачва в резултат на високото търсене и ограниченото предлагане. В резултат на тези увеличения те стават все по-недостъпни за доходите на средното домакинство.
Данните за март 2022 г. показват, че средната цена на продадените съществуващи жилища се е увеличила с над 30% само за две години. Сега, основателят и главен изпълнителен директор на Compound Capital Advisors, Чарли Билело коментира това в Twitter на 26-ти април:
“Средната цена на нов дом в САЩ сега е 6.5 пъти по-висока от средния доход на домакинството. Жилищата никога не са били по-недостъпни в сравнение с доходите.”
След като продължи да придобива ипотечни облигации и да поддържа лихвените проценти на 0% за повече от две години, Федералният резерв в крайна сметка беше отговорен за създаването на втория жилищен балон през последните две десетилетия, според Билело.
Билело подчерта, че жилищният бум все още е силен, като цените на жилищата в Съединените щати достигат рекорден връх за 37 пореден месец. През последната година цените са се покачили с 20% и са направили повече от двукратно увеличение през последните десет години.
“Всеки голям [градски район] в САЩ отбеляза двуцифрено % увеличение на цените на жилищата през последната година, водено от Финикс, което е с 33% по-високо. Всички 20 града в индекса на 20-те града достигат рекордни стойности за 4-ти пореден месец.”
Също така си струва да се спомене, че САЩ не са единствената страна, в която се наблюдава огромно увеличение на цените на жилищата. Данните от испанския пазар на недвижими имоти показват, че интересът към сектора се е увеличил с 400% от ноември 2021 г.
По-специално, пазарът се очертава като безопасно убежище за инвеститори, изправени пред макроикономическа нестабилност, инфлация и покачване на цените, утежнени от продължаващата инвазия на Русия в Украйна.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.