В четвъртък цените на златото надхвърлиха $2,220 за тройунция и достигнаха безпрецедентен връх. Този скок се подхранва от нарастващите очаквания, че основните централни банки скоро ще намалят лихвените проценти.
През март 2024 г. се наблюдаваше най-силното месечно представяне на златото от юли 2020 г. насам, с впечатляващ ръст от 8.5%. Този предишен връх съвпадна със значителните правителствени стимули по време на Ковид пандемията (увеличение с 10.8%).
Златната треска се разпростира и върху минните компании. VanEck Gold Miners ETF (GDX) се покачи с около 20% през март, което е най-доброто му представяне от ноември 2020 г. насам.
Франсиско Бланш, стоков стратег в Bank of America, обяснява засиленото купуване на злато от централните банки с опасенията за средносрочния дълг в САЩ и Европа, съчетани с нарастващото вътрешнополитическо напрежение. Бланш намира паралели между настоящата ситуация и края на златния стандарт през 1971 г., който постави началото на нова глобална парична система.
Освен това Бланш смята, че засилването на геополитическия разрив между САЩ/ЕС и Китай/Русия, обхващащ търговията, политиката и отбраната, е основен двигател на скока на цената на златото.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.