Новите блокчейн мрежи като Sui, Sei и Ronin в момента отбелязват значителен растеж. Техните родни криптовалути са увеличили стойността си три пъти през последното тримесечие.
Докато утвърдени играчи като Биткойн (BTC), Етериум (ETH) и Binance Coin (BNB) отбелязаха по-скромни печалби от около 30%, по-новите претенденти като Solana (SOL) и Avalanche (AVAX) почти удвоиха стойността си през същия период.
Въпреки че са по-малки по мащаб и имат по-малко ликвидни пазари в сравнение с гиганти като AVAX, то SUI, SEI и RON показаха забележителна волатилност, която често се свързва с разрастващите се проекти.
Данните сочат значителен ръст в използването на мрежата, особено за Sui и Ronin. Sui, делегиран PoS (доказване на залог) блокчейн, проектиран от бивши специалисти на Facebook/Meta, може да се похвали с високопроизводителни възможности, улесняващи паралелното изпълнение на транзакциите за повишена пропускателна способност.
Общата заключена стойност (TVL) на Sui скочи от $90 милиона на $560 милиона в рамките на три месеца, като значителна част от нея се дължи на скока на заложените токени SUI, които нараснаха от 73 милиона на над 320 милиона. Сред забележителните участници в TVL на мрежата са Scallop, Navi и Cetus, видни DeFi протоколи.
Междувременно утвърдени блокчейн мрежи като BNB Chain, Avalanche и Polygon PoS отбелязаха спад в TVL, въпреки че по-широкият крипто пазар направи значителни крачки през изминалата година.
Ronin, разработен от Sky Mavis, създателите на Axie Infinity, служи като блокчейн на Ethereum Virtual Machine (EVM), обслужващ геймърските общности. Въпреки известния хакерски инцидент през 2022 г., Ronin отбеляза забележително увеличение на дневните активни потребители, като скочи от 21,000 на 615,000 само за три месеца, задвижвано от платформи като CARV, Pixel и Apeiron.
Макар че показателите за активните потребители в крипто пространството могат да бъдат манипулирани, от решаващо значение е те да се тълкуват предпазливо. Sei, друга мрежа, наблягаща на паралелната обработка, цели бързина в търговията и децентрализираните борси, както се препоръчва от базираната в Сан Франциско Sei Labs. Въпреки това, усвояването изглежда вяло, като в момента само $14.5 милиона под формата на SEI са заключени в нейните DeFi платформи. Въпреки забележителния скок на цената от 450% за три месеца, действителният брой на заключените SEI токени е намалял, придружен от спад в обема на веригата.
Неотдавнашното поскъпване на Dogecoin възроди ентусиазма в цялата общност, като активите се повишиха с 36% само за една седмица.
Макар интересът на дребно към криптовалутите да остава сдържан, някои анализатори смятат, че пазарът тихо подготвя следващия си пробив.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.
През май крипто пространството е изпълнено с обещаващи airdrop събития, които предлагат на потребителите награди без големи предварителни инвестиции.