Цената на Биткойн се търгува волатилно днес, като крипто пазарът очакваше с нетърпение публикуването на данните за БВП на САЩ.
Данните за БВП по предварителна оценка обаче се оказаха под пазарните очаквания, което доведе до отслабване на инвеститорските настроения.
Последните данни на Бюрото за икономически анализи към Министерството на труда на САЩ разкриха, че БВП на Америка е нараснал с 1.3% през първото тримесечие на фискалната 2024 г., което бе под първоначалните оценки. Този слаб ръст контрастира с повишението от 3.4% през предходното тримесечие.
Отчасти слабите данни за БВП оказаха забележимо въздействие върху нагласите на инвеститорите, предизвиквайки значителни разпродажби както на по-широките финансови пазари, така в крипто сектора.
Въпреки че не отговори на очакванията, първата ревизия на данните за БВП на САЩ се очаква да покаже темп на растеж от 1.2% през първото тримесечие, което може да донесе известно облекчение за инвеститорите. Тези данни предполагат, че икономиката се е представила по-добре от очакваното, което дава лъч надежда на пазарните участници.
Въпреки това продължаващите макроикономически опасения, особено тези, свързани с инфлацията, продължават да натежават върху настроенията на крипто пазара. Федералният резерв на САЩ поддържа по-високи лихвени проценти в отговор на постоянните нива на инфлация, надхвърлящи целевото им равнище от 2%. В резултат на това много инвеститори остават предпазливи, изчаквайки по-ясни сигнали за икономическата траектория, преди да предприемат съществени движения на пазара.
Към момента на писане на статията Биткойн се търгува на $68,257 с лек ръст от 0.5% в рамките на 24 часа.
Биткойн се приближава към нови върхове и всички признаци сочат, че може би не след дълго ще подобри предишния си рекорд.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.
Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови „смъртни акта“ – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.