Биткойн достигна нов рекорд, преминавайки границата от $109,000, след силен възходящ поход.
Най-голямата криптовалута в света се търгува на цена от $109,369, което представлява ръст от 6.3% за последната седмица и засилва доминиращата й позиция на пазар, който все повече се движи от институционалното търсене и макроикономическата несигурност.
Според пазарни данни, 24-часовият обем на Биткойн надхвърли $60 милиарда, а общата му пазарна капитализация премина $2.17 трилиона, което го прави по-ценен от която и да е публично търгувана компания в света.
Настоящото поскъпване отразява нарастващото доверие на инвеститорите на фона на редица положителни развития за дигиталните активи. С вече изкопани 19.86 милиона BTC, недостигът на ново предлагане допълнително подхранва натиска за повишение на цената. Силният импулс на Биткойн през последните 24 часа (+1.85%) и 7 дни (+6.3%) подсказва за нарастващ спекулативен интерес, както и фундаментално търсене.
Пазарните анализатори посочват няколко потенциални катализатора зад последния пробив: Нарастващите очаквания за по-нататъшни институционални инвестиции, възхода на Биткойн ETF-ите и продължаващите опасения от девалвация на фиатните валути вследствие на глобалното натрупване на дълг.
Въпреки стремителния си ръст, много хора в крипто общността смятат, че подема на ВТС все още е в начален стадий, особено с подобряването на регулаторната яснота и ускоряването на масовото му приемане.
Възможно е да настъпи сериозна промяна в крипто цикъла, тъй като доминацията на Биткойн (BTC.D) отново достига критична дългосрочна съпротива.
На 13 юли Биткойн достигна нов исторически връх над $119,000, като продължи бичия си импулс благодарение на институционалното натрупване, намаляващите валутни резерви и техническите модели за пробив.
Главният изпълнителен директор на Galaxy Digital Майк Новограц поднови дългогодишната си вражда с икономиста и привърженик на златото Питър Шиф, след като последният за пореден път разкритикува Биткойн.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.