Бившият кандидат за президент на Републиканската партия Вивек Рамасвами твърди, че въвеждането на дигиталната валута на централната банка (CBDC) в САЩ може да представлява заплаха за финансовата свобода на гражданите.
В неотдавнашно интервю за телевизия Bloomberg Рамасуами изказа загриженост, че дигиталният долар може да бъде използван от правителството за преследване на лица, които се противопоставят на неговата политика, като посочва примери от Китай и неотдавнашните действия срещу канадските шофьори на камиони в Конвоя на свободата, които загубиха достъп до банковите си сметки.
Според Рамасвами въвеждането на дигитална валута на централната банка би предоставило на правителството механизъм за потенциално изземване или контрол на банковите сметки на лицата въз основа на техните несъгласни мнения или действия.
Той вижда паралели със случаи на авторитарни режими, при които дигиталните валути са били използвани за контрол.
Рамасвами приветства лидера на републиканците Доналд Тръмп за позицията му срещу CBDC, като отбеляза, че бившият президент публично е заявил несъгласието си със създаването на дигитален долар.
Рамасвами, който се оттегли от президентската надпревара на 16 януари твърди .че има заслуга за повлияването на позицията на Тръмп по въпроса, като изтъкна техните дискусии, в които той е обяснил потенциалните рискове, свързани с CBDC:
Обясних това на Доналд Тръмп и му отдавам голяма заслуга за това, че е интелектуално отворен. Вниквайки в същността на въпроса, той се възползва от съветите на още няколко души, на които се е доверил в обкръжението си.
Няколко вечери по-късно го видях да споменава за това и отново снощи, когато бяхме заедно на тази среща, излезе категорично в подкрепа на това, което според мен е правилният отговор, а именно да се противопостави на създаването на дигитална валута на централна банка.
Рамасуами, който е привърженик на криптовалутата, и преди е твърдял, че колебанието на правителството на САЩ да приеме напълно Биткойн (BTC) се дължи на възприемането на водещата криптовалута като заплаха за неговото съществуване.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.