След години, през които беше отхвърлян като неактивен, Cardano сега е начело по принос на основните разработчици, изпреварвайки Етериум и отърсвайки се от дългогодишния си етикет „призрачна верига“.
Нови данни от Cryptometheus разкриват, че през изминалата година разработчиците на Cardano са направили над 21,000 приноса към кода в GitHub – достатъчно, за да заемат първото място по ангажираност на разработчиците.
Етериум, въпреки по-широката си екосистема, се класира на второ място с близо 21,000 приноса.
Екосистемата на Cardano също се разширява. В мрежата се оформиха дузина основни проекта, а над 30 допълнителни начинания се изграждат върху по-широката й инфраструктура.
Междувременно относителното забавяне на Етериум предизвика критики, включително от основателя на Cardano Чарлз Хоскинсън, който твърди, че ETH може да не оцелее още 15 години поради технологична стагнация и фрагментиран подход към мащабирането.
Други мрежи, които се нареждат зад Cardano и Етериум по активност на разработчиците, са Internet Computer, FLOW, Arbitrum, MultiversX, Stacks, Polkadot, Cosmos и Chainlink.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.
Криптов борсата Gemini обяви пускането на токенизирани акции на MicroStrategy (MSTR) за клиенти в Европейския съюз, което позволява достъп в блокчейна до една от най-известните акции, свързани с Биткойн.