Централната банка на Канада обяви намаляване на основния си лихвен процент до 4.75%, което е първото понижение на лихвения процент от март 2020 г. насам.
Управителят на банката Тиф Маклем спомена във встъпителните си изявления, че вече не е необходимо паричната политика на банката да бъде толкова рестриктивна:
Постигнахме значителен напредък в борбата с инфлацията. Увереността ни, че инфлацията ще се доближи до целта от два процента, нарасна през последните месеци.
Този ход беше доста очакван от икономистите. През последните месеци темповете на инфлация се доближават до целта на банката от два процента, като през април регистрираха 2.7%, а предпочитаните от банката показатели за базисната инфлация също показаха признаци на отслабване през пролетта.
Тиф Маклем обясни причините за понижаването на лихвите, като се позова на повишената увереност в приближаването на инфлацията към целта на банката от два процента.
Въпреки това последните тримесечни данни за БВП, публикувани миналата седмица, бяха по-слаби от очакваното, като показаха темп на растеж от 1.7% през първите три месеца на годината, което увеличи вероятността за намаляване на лихвения процент.
След поредица от агресивни повишения на лихвените проценти Банката на Канада за последен път повиши лихвения процент до пет процента през юли 2023 г. и го запази на това ниво до неотдавнашното му намаляване.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).