Добивът на BTC в Русия е нараснал рязко, като търсенето на промишлено майнинг оборудване се е утроило в сравнение със същия период на 2023 г., според данни на Prime.
Този ръст съвпада със силното рали на цената на Биткойн през 2024 г., което направи добива изключително печеливш за физически лица и институции.
Ключови регулаторни промени подкрепиха тази експанзия. Русия вече разрешава нерегистриран добив при потребление на енергия под 6,000 kWh на месец, като за по-големите операции има по-строги правила. Освен това новите данъчни политики освобождават крипто транзакциите от данък добавена стойност, но налагат 15% такса върху добиваните активи, изчислена след приспадане на оперативните разходи.
Въпреки бума, Русия е ограничила добива на криптовалути в 10 енергоемки региона до 2031 г., за да управлява енергийните нужди. Междувременно ролята на Биткойн в икономиката на страната продължава да нараства, като министърът на финансите Антон Силуанов потвърди използването му в международни транзакции.
Регулаторната яснота и пазарните условия на Русия я позиционират като нарастваща сила в световния добив на Биткойн, дори когато правителството балансира растежа с енергийната устойчивост.
На организираната среща на тема дигитални активи в Ню Йорк настоящият президент на САЩ Доналд Тръмп се обърна към аудиторията с предварително записано послание, в което потвърди подкрепата си за криптовалутите и напредъка във финансовите технологии.
Според създателите на платформата за анализи Glassnode, за да може Биткойн да установи силен възходящ импулс, ключови показатели трябва да се наредят.
Антъни Помплиано, главен изпълнителен директор на Professional Capital Management, наскоро обсъди нарастващата популярност на Биткойн в предаването Varney & Co., подчертавайки, че както инвеститорите, така и правителствата може би подценяват мащаба на акумулирането.
Пътят на Биткойн към потенциално възстановяване може да зависи от ключови пазарни промени, според крипто борсата Bitfinex.