В сряда решението на финансовият регулатор на Обединеното кралство да забрани крипто фючърсите и дългови ценни книжа (ETN) най-накрая влезе в сила.
FCA първоначално обяви забраната още през октомври 2020 г. след едногодишно разглеждане на въпроса. По това време FCA твърди, че крипто дериватите са неподходящи за инвеститори на дребно, които са изложени на риск да понесат значителни загуби.
Коментирайки решението, тъй като забраната влезе в сила в сряда, Ян Тейлър, председател на саморегулиращата се търговска група CryptoUK, каза следното:
„Регулаторът е съсредоточен ясно върху защитата на потребителите и с право. Дериватите позволяват ливъридж – позволявайки на инвеститорите да увеличат печалбите си, но също така и загубите си. FCA алармира, че инвеститорите на дребно са изложени на значителни загуби и волатилност, които те може да не оценят напълно.“
Въпреки това, Тейлър обвини характеризирането на FCA за инвеститорите в крипто деривати на дребно като неизисканo. Председателят на CryptoUK също отбеляза, че FCA е можело да предпочете по-строги лимити за ливъридж, подобни на ограниченията, поставени върху договорите за разлики, вместо да поставя обща забрана.
С въвеждането на забраната крипто дериватите вече не могат да бъдат включени в индивидуални спестовни сметки или ISA и лични пенсии за самостоятелно инвестиране или SIPP. Съществуват обаче опасения, че този ход може да тласне инвеститорите към нерегламентирани предложения в други юрисдикции, които представляват дори по-големи рискове за инвеститорите на дребно, отколкото продуктите, предлагани преди в Обединеното кралство.
По време на първоначалното обявяване на забраната някои критици на решението посочиха възможни негативни последици за приемането на крипто във Великобритания. Саймън Питърс, крипто анализатор в инвестиционната платформа eToro, опроверга тези страхове, казвайки;
„Според моя опит, работата с нашите клиенти на eToro от Великобритания с по-висок капитал, повечето искат да държат действителния крипто актив, вместо да търгуват дериват като CFD, тъй като признават полезността на държането на базовия крипто актив.„
Всъщност, приемането на крипто изглежда се увеличава във Великобритания. Още през юни 2020 г. FCA изчисли, че собствеността на криптовалута сред възрастното население възлиза на 2,6 милиона. Това приемане на крипто също преминава към институционалната страна с базирания във Великобритания инвестиционен мениджър Ruffer, който наскоро преобразува 2,5% от своята база активи в Биткойн.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.