Briq, която е разработила финтех платформа, използвана от строителната индустрия, е събрала 30 милиона долара в кръг за финансиране от Серия B, воден от Tiger Global Management.
Финансирането е сред най-големите набирания на средства от Серия B от стартъп за строителен софтуер, според компанията, и довежда общата набрана сума на Briq до $43 милиона от създаването ѝ през януари 2018 г. Съществуващите подкрепящи Eniac Ventures и Blackhorn Ventures също участваха в кръга.
Главният изпълнителен директор и съосновател на Briq Басем Хамди е бивш изпълнителен директор на строителния технологичен гигант Procore (който наскоро стана публичен и има пазарна капитализация от $10,4 милиарда) и канадския софтуерен гигант CMiC. Ветеранът от Уолстрийт Рон Голдшмид е съосновател и главен оперативен директор.
Briq описва предлагането си като платформа за финансово планиране и автоматизация на работния процес, която “драстично намалява“ времето за изпълнение на критични финансови процеси, като същевременно увеличава точността на прогнозите и финансовите планове.
Briq е разработила набор от инструменти със собствена технология, която според фирмата позволява да извлича и манипулира финансови данни без използването на API.
Също така е разработила специфични за строителството модели на данни, които позволяват да се изграждат прогнози и да създава модели на това колко може да струва един проект и каква печалба може да се реализира. Понастоящем Briq управлява или прогнозира около 30 милиарда долара обем за строителството.
По-конкретно, Briq има две основни предложения: платформата за управление на корпоративното изпълнение (CPM) на Briq, която моделира финансови резултати на ниво проект и корпоративно ниво, и BriqCash, специфична за строителството банкова платформа за управление на фактури и плащания.
Казано по-просто, Briq има за цел да позволи на изпълнителите “да преминат от план към заплащане” в една платформа с цел решаване на вековния проблем със строителните проекти – надхвърляне на бюджета. Неговата по-дългосрочна, амбициозна мисия е да “управлява 80% от паричните потоци в строителството в рамките на 10 години.”
Засега стратегията на компанията работи добре.
От януари 2020 г. до днес ГПП (Annual Recurring Revenue – годишни повтарящи се приходи) се е повишил с 200%, според Хамди. В момента Briq има около 100 служители в сравнение с 35 преди година.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: 6 алткойна с висок потенциал за възход според крипто анализатор
Стартъпът има 150 клиенти и обслужва общи и специализирани изпълнители от 10 милиона до 1 милиард долара приходи. Те включват Cafco Construction Management, WestCor Companies, Choate Construction и Harper Construction. В момента компанията е фокусирана върху изпълнители в Северна Америка, но има дългосрочни планове да се справи с по-големите международни пазари, каза Хамди.
Хамди излезе с идеята за базираната в Санта Барбара, Калифорния Briq, след като осъзна огромното количество неефективност от финансовата страна на строителната индустрия. Той стартира Briq със собствени пари, натрупани чрез вторични продажби, когато Procore се изкачи сред стартъпите, за да се превърне в еднорог в строителната индустрия.
Да се справим с финансовите резултати е наистина трудно. По-голямата част от времето, прогнозираните разходи до завършване са очевидно погрешни. С много.
Всъщност, според McKinsey, изумителните 80% надхвърлят бюджета си, което води до значителни разхищения и намаляване на печалбите.
“В индустрия, в която маржовете са толкова тънки, ние предоставяме на изпълнителите способността наистина да разберат къде стоят те в кеш, печалба и труд”, добави той.
Bybit, втората по големина борса за криптовалути по обем на търговията, пусна своята карта „Bybit Physical Card“ ексклузивно за потребителите в Бразилия, след успеха на виртуалната си карта, представена през септември 2024 г.
Тъй като изкуственият интелект набира скорост, компанията за рисков капитал Multicoin Capital очерта основните прогнози за 2025 г., като я нарече ключова година за технологиите на изкуствения интелект.
Ethena Labs планира да разработи приложение за спестяване и плащане, което да използва огромната потребителска база на платформата и да я позиционира като ключов играч на пазара на стойност $50 милиарда за нейния синтетичен долар – USDe.
Паричният орган на Сингапур (MAS) изрази увереност в нарастващия потенциал на стабилните монети като бъдещ метод за плащане.