Страните от БРИКС продължават да се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар въпреки изричните предупреждения на Доналд Тръмп.
Президентът на Бразилия Лула да Силва потвърди ангажимента на блока за създаване на алтернативни платежни системи сред държавите членки, като отхвърли заплахите за мита от страна на САЩ като пречка.
Стремежът към икономическа независимост сред членовете на БРИКС набра скорост, особено след изявлението на Тръмп през януари, в което той заплаши със 100% мита износа на държави, отдалечаващи се от долара.
БРИКС се разшири значително отвъд своите членове основатели – Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка – като прие Египет, Етиопия, Индонезия, Иран и ОАЕ. Това стратегическо разширяване засилва икономическото влияние на блока, укрепвайки усилията за оспорване на господството на долара. Лула да Силва подчерта, че натискът от страна на САЩ няма да попречи на целта на групата да създаде независими финансови рамки.
Напредъкът в търговските разплащания в местни валути е ключов акцент в усилията на БРИКС за дедоларизация, дори при липсата на обща валута. Руският президент Владимир Путин особено активно се застъпва за намаляване на зависимостта от долара. На 15-ата среща на върха на БРИКС през 2023 г. той призова членовете да разширят търговските разплащания в национални валути и да засилят банковото сътрудничество.
Западните санкции срещу Русия след нахлуването й в Украйна допълнително ускориха стремежа на групата да разработи финансови механизми, които да са по-малко податливи на икономическото въздействие на САЩ. Предупреждението на Тръмп, че държавите от БРИКС трябва да се ангажират да не въвеждат нова валута или да подкрепят алтернативи на долара, бе посрещнато с бърз отпор от страна на Русия, която твърди, че подобни мерки в крайна сметка ще отслабят финансовото влияние на САЩ.
Въпреки тези усилия заместването на щатския долар като доминираща световна резервна валута остава предизвикателство. Проучване на Центъра за геоикономика към Атлантическия съвет сочи, че нито еврото, нито страните от БРИКС+ са намалили значително глобалната зависимост от долара. Въпреки това бразилското председателство на БРИКС пое ангажимент да засили стремежа на блока към многополюсна икономическа система.
С нарастването на напрежението между САЩ и БРИКС по отношение на дедоларизацията световните пазари следят отблизо развоя на борбата за финансова мощ, особено след като администрацията на Тръмп възприема по-агресивна позиция чрез тарифни заплахи и икономически предупреждения.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.