Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна - нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Това бе формулирано като символична и практическа стъпка към суверенитет, отразяваща амбициите на БРИКС. И все пак, почти година след обявяването, напредъкът липсва и инерцията изглежда е изчезнала.
Предложената валута бе въведена от режими, ръководени от военни, след поредица от преврати в региона на Сахел. Лидерите я описаха като основополагаща стъпка към икономическа независимост и постколониално освобождение. Наред с паричното предложение, те също така сформираха Алианса на държавите от Сахел (AES), регионален пакт за отбрана, отразяващ споделени интереси и идеологии.
Но самата амбиция не прави пари. В действителност, създаването на функционираща суверенна валута изисква не само политическо единство, но и стабилна финансова инфраструктура, международно доверие и институционален капацитет – всичко това в момента липсва на трите държави. С натиск върху собствените им икономики и нестабилни местни валути, идеята сега изглежда по-скоро символична, отколкото приложима.
Въпреки че черпи вдъхновение от БРИКС, дори тази по-голяма коалиция – подкрепена от икономически гиганти като Китай и Индия – се затруднява да въведе собствена съвместна валута. За Буркина Фасо, Мали и Нигер, чиито финансови системи остават крехки и до голяма степен зависят от външна помощ, предизвикателството е експоненциално по-голямо.
Засега голямата визия за нова западноафриканска валута си остава само концепция. Без прозрачност, сътрудничество или реална икономическа основа, тя рискува да се присъедини към дългия списък с политически декларации, които така и не постигнаха ефект.
Китай предприема тихи, но решителни стъпки за повишаване на статута на юана в глобалните финанси, като се възползва от последните геополитически промени и търговски преговори, за да увеличи обхвата на валутата.
Неотдавнашният пробив на Биткойн над $100,000 е само част от една много по-голяма история: Криптовалутите се доближават все повече до мейнстрийма и някои от най-големите имена в технологичния сектор искат да се включат.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.