Доналд Тръмп се зарече да сложи край на дедоларизацията - тенденция, която непрекъснато подкопава господстващото положение на щатския долар в световните финанси.
Сега американската валута е изправена пред нарастващ натиск от страна на държави, които се стремят да намалят влиянието ѝ и да утвърдят собствената си финансова независимост. В условията на променящата се глобална икономическа динамика може ли щатският долар да запази господството си? Перспективите сочат обратното, намеквайки, че отдръпването от долара е неизбежен процес. Тук са изложени 3 причини, защо дедоларизацията изглежда няма да спре:
Глобалният политически пейзаж търпи значителни промени, като държавите създават нови съюзи и икономически стратегии, ограничаващи зависимостта им от щатския долар. Коалиции като БРИКС и ASEAN настояват за независим финансов ред, който да ограничи господстващото положение на долара. Освен това честата употреба на икономически санкции от страна на правителството на САЩ и превръщането на долара в оръжие подхранват усилията за създаване на алтернативни финансови системи.
Все по-голям брой държави намаляват зависимостта си от щатския долар, като диверсифицират резервите си. Много от тях се насочват към златото и други активи, за да предпазят икономиките си от нестабилността, свързана с американския долар. Тази промяна отразява по-широка стратегия, насочена към постигане на финансова стабилност и намаляване на зависимостта от паричната политика на САЩ.
Световният финансов ред се насочва към многополюсна структура, при която множество валути играят роля в международните транзакции. Много държави вече уреждат търговията в местните си валути, намалявайки ролята на долара като средство за размяна по подразбиране. Възходът на дигиталните валути и транзакциите, базирани на блокчейн, допълнително ускорява тази промяна, предлагайки нови алтернативи, които оспорват дългогодишната доминация на долара.
Макар че Тръмп се зарече да противодейства на тези промени, глобалната динамика предполага, че дедоларизацията вече е в ход и е малко вероятно да бъде обърната.
Преди да встъпи в ролята си на ключов съветник на администрацията на Тръмп по въпросите на тема изкуствен интелект и криптовалутите, Дейвид Сакс се освободи от значителна част от инвестициите си, свързани с цифрови активи.
Опасенията от рецесия в САЩ се засилиха, след като две големи финансови институции предупредиха за нарастващи икономически рискове, свързани с настоящата политическа среда.
MoonPay, водещ доставчик на Web3 инфраструктура, разшири възможностите си с придобиването на Iron, разработчик, специализиран в инфраструктурата за стабилни монети.
Сенатът на САЩ направи ключова стъпка към предотвратяване на спирането на работата на правителството, като прие подкрепения от републиканците законопроект за разходите.