Начало » Други » БРИКС: 3 причини, защо дедоларизацията не може да бъде спряна

БРИКС: 3 причини, защо дедоларизацията не може да бъде спряна

12.03.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: 3 причини, защо дедоларизацията не може да бъде спряна

Доналд Тръмп се зарече да сложи край на дедоларизацията - тенденция, която непрекъснато подкопава господстващото положение на щатския долар в световните финанси.

Сега американската валута е изправена пред нарастващ натиск от страна на държави, които се стремят да намалят влиянието ѝ и да утвърдят собствената си финансова независимост. В условията на променящата се глобална икономическа динамика може ли щатският долар да запази господството си? Перспективите сочат обратното, намеквайки, че отдръпването от долара е неизбежен процес. Тук са изложени 3 причини, защо дедоларизацията изглежда няма да спре:

Геополитически промени

Глобалният политически пейзаж търпи значителни промени, като държавите създават нови съюзи и икономически стратегии, ограничаващи зависимостта им от щатския долар. Коалиции като БРИКС и ASEAN настояват за независим финансов ред, който да ограничи господстващото положение на долара. Освен това честата употреба на икономически санкции от страна на правителството на САЩ и превръщането на долара в оръжие подхранват усилията за създаване на алтернативни финансови системи.

Държави, които диверсифицират резервите си

Все по-голям брой държави намаляват зависимостта си от щатския долар, като диверсифицират резервите си. Много от тях се насочват към златото и други активи, за да предпазят икономиките си от нестабилността, свързана с американския долар. Тази промяна отразява по-широка стратегия, насочена към постигане на финансова стабилност и намаляване на зависимостта от паричната политика на САЩ.

Възникване на многополюсна валутна система

Световният финансов ред се насочва към многополюсна структура, при която множество валути играят роля в международните транзакции. Много държави вече уреждат търговията в местните си валути, намалявайки ролята на долара като средство за размяна по подразбиране. Възходът на дигиталните валути и транзакциите, базирани на блокчейн, допълнително ускорява тази промяна, предлагайки нови алтернативи, които оспорват дългогодишната доминация на долара.

Макар че Тръмп се зарече да противодейства на тези промени, глобалната динамика предполага, че дедоларизацията вече е в ход и е малко вероятно да бъде обърната.

Александър работи от три години в крипто индустрията, като през това време се утвърждава с активното си участие в следенето на пазарната динамика и технологичните иновации. Интересът му към криптовалутите и новите технологии не е просто професионален ангажимент, а дълбока лична страст. Той ежедневно следи новините в сектора, анализира тенденции и се вълнува от всяка нова стъпка в развитието на блокчейн решенията. Ентусиазмът му го води към непрекъснато учене и споделяне на знания, като вижда бъдещето в дигиталните финанси и ролята им в глобалната трансформация.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ето как да разчитаме крипто индекса на страха и алчността

Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.

14.07.2025 17:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Управителят на Английската централна банка с предупреждение за стабилните монети

Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.

14.07.2025 12:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Националната банка на Чехия инвестира в Coinbase

Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.

14.07.2025 8:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Златото превъзхожда американския пазар на акции в продължение на 25 години

В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.

13.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.