Индия, която е член на БРИКС, изрази загриженост от неотдавнашните усилия на Русия да укрепи отношенията си с Пакистан.
Дългогодишното напрежение между Индия и Пакистан доведе до нежелание за бизнес или официално взаимодействие между двете страни.
Въпреки това Пакистан официално подаде заявление за членство в БРИКС и търси подкрепа от Русия за включването си в блока. Тази стъпка се разглежда неблагоприятно от индийското правителство под ръководството на Моди, което се колебае дали да си сътрудничи с Пакистан.
Русия активно подкрепя Пакистан, за което свидетелства установяването на директни полети между Москва и Исламабад. Отношенията напреднаха още повече, когато през юни 2023 г. Исламабад закупи петрол от Москва. Въпреки санкциите на САЩ Русия продаде 45,000 тона суров петрол на Пакистан. Като стратегически ход Пакистан използва китайския юан за разплащането за петрола вместо щатския долар, отбелязвайки отклонение от транзакциите, базирани на долара.
Това развитие затвърди връзките между Русия и Пакистан, предизвиквайки недоволство в рамките на БРИКС, особено от страна на Индия.
Потенциалното приемане на Пакистан в БРИКС е оспорвано, като Индия се противопоставя поради обтегнатите отношения между двете страни. Въпреки това Русия и Китай, които също са членове на БРИКС, биха могли да подкрепят включването на Пакистан в алианса.
Включването на Пакистан би могло да доведе до напрежение в БРИКС, да предизвика недоволството на Индия и евентуално да предизвика разделение в алианса. Подобно разделение може да отслаби способността на съюза да се противопостави на господството на щатския долар в световната търговия. Един съюз, разделен от вътрешни разногласия, може да отклони вниманието си от противопоставянето на влиянието на щатския долар, намалявайки своето въздействие.
Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.
Според информация, правителството на САЩ се готви да облекчи изискванията за капиталови резерви за големите банки, което може да промени начина, по който финансовите институции управляват риска, и да поднови дебата за регулаторните предпазни мерки.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.