Според запознати източници Турция официално е подала молба за присъединяване към групата БРИКС с цел да засили глобалното си влияние и да разнообрази дипломатическите си връзки извън традиционните западни съюзи.
Този ход отразява мнението на президента Реджеп Тайип Ердоган, че глобалната власт се измества от развитите икономики, което кара Турция да търси по-балансирани отношения както с източните, така и със западните сили.
Заявлението на Турция, което според информацията е подадено преди месеци, идва на фона на разочарованието от протакането на кандидатурата ѝ за присъединяване към Европейския съюз и нарастващото напрежение в НАТО, особено след като Турция поддържа близки отношения с Русия след инвазията в Украйна.
Администрацията на Ердоган вярва, че присъединяването към БРИКС може да стимулира икономическото сътрудничество на Турция с големи развиващи се икономики като Русия и Китай, като потенциално превърне Турция в ключов търговски център между ЕС и Азия.
Групата БРИКС, която вече се разшири тази година може да обсъди по-нататъшното си разширяване по време на срещата на върха в Русия през октомври. Кандидатурата на Турция е в съответствие с по-широката стратегия на Ердоган за ангажиране с глобални организации като Шанхайската организация за сътрудничество, като същевременно продължава да преследва членството в ЕС като стратегическа цел.
Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан неотдавна подчерта значението на БРИКС за предлагането на разнообразни подходи в рамките на световната икономическа система, като същевременно потвърди ангажимента на Турция за подновяване на преговорите за членство в ЕС.
Уорън Бъфет изрази загриженост за американската икономика, предупреждавайки, че стабилността и покупателната способност на долара са уязвими.
Въпреки че тези мита могат да променят динамиката на търговията, от Goldman посочиха, че канадските производители, които нямат алтернативни купувачи, вероятно ще трябва да поемат голяма част от допълнителните разходи чрез по-ниски цени, за да запазят достъпа си до пазара на САЩ.
Русия затяга контрола върху регулирането на криптовалутите, като Върховният съд се готви да класифицира дигиталните активи като собственост при наказателни дела.
Съобщава се, че Бразилия преразглежда плановете си за въвеждане на нова валута на БРИКС преди председателството си на 17-ата среща на върха в Рио де Жанейро, която ще се проведе през юли 2025 г.