Алиансът БРИКС се стреми да загърби щатския долар и да насърчи финансова система, основана на местни валути.
Тази промяна, продиктувана от санкциите на Белия дом срещу развиващите се икономики, има за цел да укрепи националните им валути – цел, която алиансът смята за изключително важна.
Но реалистично ли е БРИКС да замени изцяло долара и да извършва цялата търговия в местни валути? Или тази идея е непрактична?
Въпреки реториката си за дедоларизация, самият съюз изглежда неподготвен да възприеме изцяло местните валути в рамките на блока. Индия например избягва да използва китайския юан в разплащанията, тъй като това би било сигнал за слабост на администрацията на Моди, особено предвид продължаващото напрежение по границите между двете държави.
По подобен начин Русия се придържа към рублата и юана, а индийската рупия не присъства в трансграничните транзакции. Приятелските жестове по време на срещите на върха на БРИКС избледняват на родна почва, където политическите реалности ограничават валутното сътрудничество, оставяйки щатския долар безспорен световен резерв.
В крайна сметка, докато лидерите на БРИКС говорят за големи промени, липсват практическите стъпки, необходими за постигането им. Тези обещания често изглеждат по-скоро политическа постановка, отколкото постижими цели, а стремежът да се замени господството на долара остава по-скоро мит, отколкото предстояща реалност.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.