Алиансът БРИКС се стреми да загърби щатския долар и да насърчи финансова система, основана на местни валути.
Тази промяна, продиктувана от санкциите на Белия дом срещу развиващите се икономики, има за цел да укрепи националните им валути – цел, която алиансът смята за изключително важна.
Но реалистично ли е БРИКС да замени изцяло долара и да извършва цялата търговия в местни валути? Или тази идея е непрактична?
Въпреки реториката си за дедоларизация, самият съюз изглежда неподготвен да възприеме изцяло местните валути в рамките на блока. Индия например избягва да използва китайския юан в разплащанията, тъй като това би било сигнал за слабост на администрацията на Моди, особено предвид продължаващото напрежение по границите между двете държави.
По подобен начин Русия се придържа към рублата и юана, а индийската рупия не присъства в трансграничните транзакции. Приятелските жестове по време на срещите на върха на БРИКС избледняват на родна почва, където политическите реалности ограничават валутното сътрудничество, оставяйки щатския долар безспорен световен резерв.
В крайна сметка, докато лидерите на БРИКС говорят за големи промени, липсват практическите стъпки, необходими за постигането им. Тези обещания често изглеждат по-скоро политическа постановка, отколкото постижими цели, а стремежът да се замени господството на долара остава по-скоро мит, отколкото предстояща реалност.
Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.