Централните банки на много развиващи се страни все повече диверсифицират резервите си, като се отказват от щатския долар и се насочват към златото и местните валути.
Тази промяна отчасти е продиктувана от опасенията за $35 трилиона държавен дълг на САЩ, който може да има сериозни последици за световните пазари в случай на икономически спад или рецесия. Начело на това движение са по-специално страните от БРИКС, които работят за намаляване на зависимостта си от долара и за насърчаване на местните си валути.
По данни на Атлантическия съвет делът на световните резерви, държани в щатски долари, е спаднал от 72% през 2002 г. до 59% през 2024 г. Този 13% спад през последните две десетилетия отразява по-широка тенденция сред развиващите се страни да намаляват зависимостта си от долара. В резултат на това юанът, местната валута на Китай, отбеляза нарастване на дела на световните си резерви, като за същия период се увеличи с 3%.
В допълнение към намаляването на дела на долара, еврото също отбеляза значителен спад. Делът на еврото в световните резерви е намалял с 19% – от 28% през 2008 г. до 19% през 2024 г. Това намаление с 9% за 16 години подчертава отдръпването от еврото, докато юанът отчита значителен ръст, утроявайки дела си в резервите от 2016 г. насам.
Страните от БРИКС активно насърчават използването на местни валути за международни транзакции, което оказва допълнителен натиск върху щатския долар. Движението към дедоларизация потенциално може да доведе до по-нататъшно намаляване на ролята на долара в световните резерви, като през следващите десетилетия може да спадне под 50%. Подобна промяна може да има значителни последици за икономиката на САЩ, включително потенциална финансова нестабилност и пазарни смущения.
Мария Захарова, говорител на руското Министерство на външните работи, подчерта тези тенденции, отбелязвайки същественото нарастване на юана наред със спада на щатския долар и еврото.
Ако тенденцията към дедоларизация се запази, тя може да има дълбоки последици за различни сектори на американската икономика. Намаленото глобално търсене на водещата валута може да доведе до по-високи разходи по заеми за правителството на САЩ и до повишена волатилност на финансовите пазари. Потенциалът за финансови катастрофи и сривове на фондовите пазари може да стане по-изразен, ако тези тенденции се запазят.
В обобщение, продължаващото отдалечаване на развиващите се страни и държавите от БРИКС от щатския долар отразява по-широко глобално преориентиране. Тази тенденция създава потенциални рискове за икономиката и финансовата стабилност на САЩ, подчертавайки необходимостта от внимателно наблюдение и стратегически корекции в отговор на тази развиваща се динамика.
Процесите по несъстоятелност на BlockFi и FTX са към своя край, като справянето на BlockFi със ситуацията беше похвалено заради прозрачността, докато FTX е изправена пред продължаващи предизвикателства.
Компанията за рисков капитал Dragonfly Capital се стреми да набере половин милиард доалра за четвъртия си крипто фонд, според доклад на Bloomberg от 17 септември.
Журналистката от Fox Business Елеонор Терет съобщи, че всички петима комисари на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) ще дадат показания пред Комисията по финансови услуги на Камарата на представителите на САЩ следващия вторник.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) постигна споразумение с Prager Metis, одитора на вече фалиралата борса за деривати FTX.
Краварете ще се справят.Краварете са спецове по печатането на зелени хартийки,с които съсипват икономиките на остабалите държави .
На Козяк също печата от тях
Кво стана бе плюнчовци защо не пишете , че сащ са най най , и аз да съм същи предпочитам злато пред тоалетната хартия без никакво реално покритие наречена долар и с тоя дълг съвсем нормално е да страниш от това нещо и още куп неща покрай тях
За април дялът на.долара за разплащанията през SWIFT е 84%,a на юана 4.72%.Тъпчо,първо чети после пиши.Автора е русофилски парцал,а ти кълвеш на гола кука.
Абре Дидо на, Кво си ми тръгнала да ми сравняваш за април дялът на на тоя Фу_шлив долар за разплащанията през Swift. Това е монополна система в банковият сектор наложената краварскят режим и Фиск а им, за международни нареждания и банкови преводи.
Същото е и с картите Visa Примерно.
Налагат и правят монопол Разбираш ли, Кво ти пее Радиото ве ПросТ?
+ Това твоите кравешки приятели са, 38 Трилиона – Вътрешно Отделение , като много голяма част от външният им дълг го държи Китай.
1 – Мисли, поле чети и после драскай.
Щото така си досущ като, американо_филски миндил, па си и зяпнал като балкански тинест Шаран.
Доста време ще отнеме за да бъде изместен долара. Засега и сиренето и ножа са в САЩ.
А, бе, тоя ваш сайт май трябва да се казва Ruzziadnes.bg, понеже основните ви теми са БРИКС и други бози от третия свят.