В съответствие с продължаващите усилия за намаляване на зависимостта от щатския долар, представители на БРИКС потвърдиха разработването на нова валута на съюза.
Посланикът на Иран в Русия Казем Джалали обяви, че Русия и Иран си сътрудничат по тази инициатива, съобщава информационна агенция ТАСС.
Джалали също подчерта укрепването на дипломатическите връзки между Русия и Иран, описвайки настоящия период като „златен век” за техните отношения. Иран се присъедини към БРИКС по време на първото си разширяване на годишната среща на върха през 2023 г., като стана един от четирите нови членове.
През изминалата година БРИКС работи върху стратегии за насърчаване на многополюсен свят и намаляване на зависимостта от щатския долар. Тази инициатива представлява последното усилие на блока да се противопостави на западното икономическо господство и да напредне в политиките за дедоларизация.
Потвърждаването на проекта за валута на БРИКС идва, тъй като алиансът има за цел да предложи алтернатива на щатския долар. Джалали спомена, че повече от 60% от търговията между Русия и Иран вече се извършва в рубли или риали, подкрепяйки използването на местни валути в рамките на БРИКС.
Очаква се този ход да диверсифицира допълнително световната икономика. Въпреки че щатският долар отдавна е доминиращ, влиянието му напоследък намаля. През 2023 г. около 20% от сделките с петрол са били извършвани във валути, различни от долара.
Въвеждането на валута от БРИКС може да засили конкуренцията спрямо долара, предоставяйки на страните допълнителна възможност за международна търговия. Това развитие е в съответствие с тенденцията на нациите да търсят алтернативи на американската валута, както се вижда от значителното увеличение на покупките на злато от централните банки тази година.
Създаването на валута на БРИКС би улеснило трансграничните транзакции между страните-членки и би засилило усилията на блока за дедоларизация, допринасяйки за по-диверсифициран и балансиран глобален икономически пейзаж.
Инвестиционният анализатор Дан Айвс от Wedbush Securities смята, че американската технологична индустрия може да се сблъска със сериозен спад заради митата, наложени от президента Тръмп.
Wells Fargo се сблъска със значителни финансови затруднения, след като бе осъдена да плати стотици милиони долари обезщетение след присъда на съдебно жури във Флорида.
От JPMorgan Chase прогнозират, че индексът MSCI EAFE, който проследява основните акции от Европа, Австралия и Далечния изток, скоро може да започне да надминава S&P 500 след години на изоставане.
Последните данни на Федералния резерв разкриват, че най-богатите американци притежават значителен дял от общите активи на страната.