В съответствие с продължаващите усилия за намаляване на зависимостта от щатския долар, представители на БРИКС потвърдиха разработването на нова валута на съюза.
Посланикът на Иран в Русия Казем Джалали обяви, че Русия и Иран си сътрудничат по тази инициатива, съобщава информационна агенция ТАСС.
Джалали също подчерта укрепването на дипломатическите връзки между Русия и Иран, описвайки настоящия период като „златен век“ за техните отношения. Иран се присъедини към БРИКС по време на първото си разширяване на годишната среща на върха през 2023 г., като стана един от четирите нови членове.
През изминалата година БРИКС работи върху стратегии за насърчаване на многополюсен свят и намаляване на зависимостта от щатския долар. Тази инициатива представлява последното усилие на блока да се противопостави на западното икономическо господство и да напредне в политиките за дедоларизация.
Потвърждаването на проекта за валута на БРИКС идва, тъй като алиансът има за цел да предложи алтернатива на щатския долар. Джалали спомена, че повече от 60% от търговията между Русия и Иран вече се извършва в рубли или риали, подкрепяйки използването на местни валути в рамките на БРИКС.
Очаква се този ход да диверсифицира допълнително световната икономика. Въпреки че щатският долар отдавна е доминиращ, влиянието му напоследък намаля. През 2023 г. около 20% от сделките с петрол са били извършвани във валути, различни от долара.
Въвеждането на валута от БРИКС може да засили конкуренцията спрямо долара, предоставяйки на страните допълнителна възможност за международна търговия. Това развитие е в съответствие с тенденцията на нациите да търсят алтернативи на американската валута, както се вижда от значителното увеличение на покупките на злато от централните банки тази година.
Създаването на валута на БРИКС би улеснило трансграничните транзакции между страните-членки и би засилило усилията на блока за дедоларизация, допринасяйки за по-диверсифициран и балансиран глобален икономически пейзаж.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.