Въпреки неотдавнашният отказ на Аржентина да се присъедини към съюза на страните от БРИКС в началото на януари, през 2024 г. блокът предвижда присъединяването на пет нови членове: Египет, Етиопия, Саудитска Арабия, ОАЕ и Иран.
Това разширяване засилва ролята на БРИКС като значим глас на Глобалния юг в международната политика. С председателството и домакинството на Русия на срещата на върха през октомври броят на участващите държавни глави ще се удвои, отбелязвайки значителен етап.
Пътят на БРИКС се разви забележително. Прагматичното сътрудничество между демокрации (Бразилия, Индия, Южна Африка) и автокрации (Китай, Русия) се запази въпреки идеологическите различия.
Разширяването обаче води до потенциални конфликти; споровете за водите на Нил между Египет и Етиопия и битките за господство в Персийския залив между Саудитска Арабия и Иран поставят предизвикателства.
Решенията на БРИКС изискват единодушно съгласие, което ограничава индивидуалните планове. Въпреки това консенсусът между членовете се стреми към по-справедлив световен ред без антагонизъм към Запада.
Членството не повишава автоматично глобалния статут, но предлага стратегически път, по който да се избегне заплитането в геополитическата борба между Китай, Русия и Запада, като се наблегне на независимостта.
Водещата роля на Русия в БРИКС е сигнал за нейната глобална значимост и икономическа независимост в условията на западен натиск. Нежеланието на някои членове да се съобразят със западните санкции срещу Русия и Иран показва усилията за диверсификация на финансовите системи.
БРИКС управлява Новата банка за развитие, която потенциално предлага алтернативи за финансиране на проектите и държавния дълг на държавите членки, свободни от типичните условия на Световната банка или МВФ.
Експертите очакват преминаване към по-транзакционен международен пейзаж, съсредоточен върху основните интереси, а не върху идеологическата хармония, което определя подхода на БРИКС към установения ред, основан на правила.
Предвид ограниченията, пред които са изправени традиционни институции като ООН, се препоръчва БРИКС да се разглежда като потенциален партньор за сътрудничество на все по-фрагментираната международна арена.
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.
Strategy, компанията, известна преди като MicroStrategy, обяви цената на ново набиране на капитал в размер на $2.47 милиарда чрез първично публично предлагане на привилегировани акции с променлив лихвен процент (STRC).
Нов доклад на MEXC разкрива поразителна смяна на поколенията в поведението при търговия с криптовалути: Търговците от поколението Z бързо възприемат инструментите с изкуствен интелект като основни компоненти на своята стратегия.
Крипто пазарът загуби 1.02% през последните 24 часа, воден от резкия спад на Биткойн и отслабващия интерес към алткойните.