Сергей Рябков потвърди, че блокът остава ангажиран с разработването на нова платежна система.
По време на срещата на шерпите Рябков подчерта пред репортери, че инициативата е необратима, като изтъкна решимостта да се създаде платежна рамка на БРИКС.
Целта на тази система е да се намали зависимостта от щатския долар, като се улеснят трансграничните транзакции чрез кошница от местни валути.
Той отбеляза:
В зависимост от гледната точка можем да оценяваме напредъка по различен начин, но истинската мярка е на тези, които оформят системата. Постигнат е значителен напредък, а времето, необходимо за превръщането на рамката в реални резултати, зависи от БРИКС и глобалното мнозинство.
Основната цел на предложената платежна система на БРИКС е да предпази развиващите се икономики от въздействието на санкциите на САЩ.
Тя се стреми да осигури финансова автономия и устойчивост срещу това, което Рябков определи като „враждебни действия“ от страна на САЩ и западните държави, които според него застрашават потенциала за растеж на развиващите се страни.
Рябков определи инициативата като „критичен етап“ за БРИКС, като я нарече „точка, от която няма връщане назад“.
Той потвърди ангажимента на блока да гарантира успеха на системата, като заяви:
Ще направим всичко необходимо, за да постигнем целите си.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.