Наскоро страните от БРИКС се споразумяха да създадат категория „държави-партньори“ за 13 държави.
Според информацията сред тези страни са Турция, Индонезия, Алжир, Беларус, Куба, Боливия, Малайзия, Узбекистан, Казахстан, Тайланд, Виетнам, Нигерия и Уганда.
Официалният статут на тези държави като членове на БРИКС обаче ще бъде финализиран чрез консултации, водени от руското председателство.
На 16-ата среща на върха на БРИКС в Казан министърът на външните работи на Бразилия Мауро Виейра потвърди, че основните държави от БРИКС са постигнали консенсус по „критериите и принципите“ за бъдещо разширяване. Тези принципи бяха одобрени от лидерите и ще направляват растежа на блока, като официалните съобщения се очакват до края на годината или в началото на 2025 г., когато Бразилия ще поеме председателството.
В „Казанската декларация“ от срещата на върха беше подчертан силният интерес от страна на държавите от Глобалния юг към присъединяване към БРИКС. Над 30 държави изразиха желание да се ангажират с блока.
На срещата на върха присъстваха представители на 36 държави, включително генералният секретар на ООН Антонио Гутериш, чието участие предизвика критики от страна на Украйна. Министерството на външните работи на Украйна изрази разочарованието си от участието на Гутериш в БРИКС, като същевременно отказа да присъства на срещата на върха за мир, посветена на конфликта в Украйна.
Говорителят на ООН Фархан Хаке отговори, като отбеляза, че позицията на Гутериш относно войната в Украйна съответства на принципите на ООН, а участието му в срещата на върха на БРИКС е в съответствие със стандартната практика за срещи на влиятелни световни групи.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.