Наскоро страните от БРИКС се споразумяха да създадат категория „държави-партньори“ за 13 държави.
Според информацията сред тези страни са Турция, Индонезия, Алжир, Беларус, Куба, Боливия, Малайзия, Узбекистан, Казахстан, Тайланд, Виетнам, Нигерия и Уганда.
Официалният статут на тези държави като членове на БРИКС обаче ще бъде финализиран чрез консултации, водени от руското председателство.
На 16-ата среща на върха на БРИКС в Казан министърът на външните работи на Бразилия Мауро Виейра потвърди, че основните държави от БРИКС са постигнали консенсус по „критериите и принципите“ за бъдещо разширяване. Тези принципи бяха одобрени от лидерите и ще направляват растежа на блока, като официалните съобщения се очакват до края на годината или в началото на 2025 г., когато Бразилия ще поеме председателството.
В „Казанската декларация“ от срещата на върха беше подчертан силният интерес от страна на държавите от Глобалния юг към присъединяване към БРИКС. Над 30 държави изразиха желание да се ангажират с блока.
На срещата на върха присъстваха представители на 36 държави, включително генералният секретар на ООН Антонио Гутериш, чието участие предизвика критики от страна на Украйна. Министерството на външните работи на Украйна изрази разочарованието си от участието на Гутериш в БРИКС, като същевременно отказа да присъства на срещата на върха за мир, посветена на конфликта в Украйна.
Говорителят на ООН Фархан Хаке отговори, като отбеляза, че позицията на Гутериш относно войната в Украйна съответства на принципите на ООН, а участието му в срещата на върха на БРИКС е в съответствие със стандартната практика за срещи на влиятелни световни групи.
Върховният съд на САЩ отказа да се намеси в съдебно дело срещу Nvidia, като по този начин позволи на акционерите да продължат делото си относно приходите на компанията, свързани с крипто.
На 10 декември Шактиканта Дас завърши мандата си като управител на Резервната банка на Индия (RBI) и се възползва от възможността да изтъкне трайната си визия за индийската икономика, подчертавайки по-специално ролята на дигиталните иновации.
Делото за несъстоятелност на FTX продължава да се развива със значителни промени, тъй като последните документи разкриват възстановяването на милиони от политически дарения, направени от борсата.
Бившият председател на Фед в Кливланд Лорета Местер предполага, че Федералният резерв може да се наложи да преосмисли стратегията си за лихвените проценти в резултат на последните тенденции при инфлацията.